@nina: Nu e nimeni pupincurist.
Sunt 2 factori ce tin de livrarea comenzilor.
1. Cei care proceseaza comanda nu se grabesc sa o finalizeze la timp
2. Curierii au un program anume de ridicare a coletelor.
Daca Nemo lucreaza sambata, asta nu inseamna ca si ridica tot sambata. Toti curierii au program de ridicare si de livrare de luni pana vineri, iar sambata este program scurt doar de livrari.
Nu stiu cum se procedeaza la Nemo, dar iti dau un exemplu ce am intampinat eu: eMAG aloca un numar de AWB (4000) pentru cei de la DPD. Noi pregatim coletele, cei de la DPD le ridica dupa ora 17. Le duc la depozit unde acolo se re-eticheteaza AWB-urile, iar daca pana la ora 21 nu termina si nu prind camioanele (atunci cand ar trebui sa fie gata de plecare), coletele raman in depozit si se va incarca in camion a doua zi, seara.
Primesti coletele de pe eMAG asa de repede, pentru ca ei au regula ca tot ce se comanda pana in ora 17 (inainte era 18) trebuie procesat si finalizat, ca sa ajunga la client a doua zi, cel tarziu in urmatoarea zi. Chestia asta e aplicabila atat pentru ei, cat si pentru vendori, prin platforma Marketplace. In plus, se lucreaza cu 4 firme de curierat.

Asa ca nu stiu ce conditii de livrare au cei de la Altex/MG. Ii poti suna sa vezi, daca tot esti nemultumit de timpul de livrare.
Am parte zilnic de oameni ca tine, ce sunt frustrati ca nu le ajung comenzile la timp. Ii rezolv prin a le da AWB-ul si numarul de telefon de la depozitele aferente, ca sa se certe cu ei. Atata timp cat de la mine a plecat coletul, nu mai e in responsabilitatea mea daca ajunge sau nu la timp.

Sa iti mai zic si de faza cu 8 ore Chiajna-Bucuresti.
Daca te uiti atent la urmarirea coletului, vei vedea faptul ca coletul a fost ridicat din Chiajna si a fost scanat ca receptionat in Bucuresti (mai mult ca sigur a fost adus mai devreme), iar apoi s-a trimis catre Brasov unde si acolo se scaneaza ca receptionat, mai apoi sa se faca livrarea a doua zi.
Asta e problema la toate firmele de curierat ca trebuie sa treaca prin cel putin 1-2 depozite inainte de a ajunge coletul la tine acasa. Nicio firma nu trimite o duba goala cu un singur colet (cutie, plic) catre tine, pentru ca esti tu mai cu mot.