Daca atat stiu.. control total asupra tuturor institutiilor. Amintiri din comunism.

Am zis demult, ca urmeaza serviciile dupa DNA, dar am uitat ca mai este si PG. Nu o sa fie asa usor cum a fost cu DNA, cel putin nu cu SRI
Li se termina drumul unora, au trecut deja 2 ani, mai sunt multe de facut, de aici si graba si atitudinea acida.. ca tot se mentiona mai sus ca ies "unul cate unul, cu cate-o petarda".

Jandarmeriada trebuie uitata cat mai repede, adversarii politici infierati, USR sunt sustinuti de teroristi, Ciolos este o gluma, Iohannis este un nazist, aliatii Romaniei sunt niste gandaci. Toti sunt rai, numai ei sunt buni. Asta urla de dimineata, pana seara, pe toate televiziunile de casa. Sa ghicim cu cine voteaza acei "telespectatori". Pe cand unii oameni cu oarece creier "toti sunt la fel" sau "nu am timp".. ei na, dar de facebook si frecat menta ai ah?

Eu pe cei care nu au votat ma bazez, aceia sunt majoritatea daca ne uitam pe cifre.. din pacare avem acest exemplu, eu sper izolat, ca daca s-a intamplat ceva bun in aceasta perioada, a fost o trezire la realitate a multora, nu doar nenorocirile astea de trista amintire. Trezire la realitate pe care sper din tot sufletul sa o vad transpusa la vot.

Cat despre votantul traditional PSD, ce nu cred ca isi va schimba optica (este prea indoctrinat, a investit prea mult timp din viata, ca sa recunoasca realitatea.. ar insemne sa-si renege propria existenta.. sau este pur si simplu prea sarac cu duhul).. va vota in continuare cu PSD.
Nu-mi fac iluzii ca acestia vor vota altfel, asa au votat in ultimii 30 de ani.

Iar aceste mesaje pline de ura, minciuna, sterile, nu sunt de fapt pentru adversarii politici, sunt pentru mobilizarea propriului electorat, in ajun de an electorat cu 2 tururi de alegeri.
Din pacate mesaje de genul, "in ultimii 28 de ani, PSD a fost la guvernare 20.. si tara asta este cum este, asta ce-ti zice?" nu ajunge asa de usor la urechile lor.
Si ca tot sunt aici, un articol postat ieri de Vlad Petreanu.

https://www.petreanu.ro/timp-guvernat-1989-incoace/