Salut,
Am avut fix aceeasi problema cu un router Kaon de la rds. Totul a picat peste noapte, absolut orice conexiune la online pica, iar internetul mergea fara probleme.
Am facut port forwarding, am dat disable la firewall, i-am descantat i-am spus rugaciuni nimic, absolut nimic, fifa, mass effect andromeda, battlefield, cod, for honor tot absolut tot imi dadea “cannot connect to server” or similar.
Cum imi dadeam net din telefon prin hotspot mergeau, innebuneam.
Am sunat la rds si mi-au spus ca fix in acea noapte cand a picat tot s-a facut un update de firmware la router si i-am rugat sa imi faca downgrade la firmware-ul default de dinainte.
Imediat, problema s-a rezolvat.
In cazul tau, fiind router nou, incearca cu un firmware update iar daca nu merge schimba-l imediat nu te chinui ca mine in cautarea unui workaround, ca nu va merge, nu cu firmware-ul actual, 100%.
Modul in care minunata consola deals cu online stuff este bizar si pur si simplu anumite configuratii nefericite de provider+router nu le vrea, no matter what.
Nu pierde vremea pe internet cu tot felul de networking tweaks, ca nu o sa-ti mearga indiferent ce ii faci, asculta un frate trecut prin chinurile mortii ca altfel te vei chinui degeaba.