Quote Originally Posted by Razzosinni View Post
Microsoft a renuntat generatia asta. Eu traiesc cu impresia ca dupa achizitia a n studiouri anuntata la E3, asteapta generatia urmatoare ca sa lanseze niste exclusive comparabile cu ce au Sony si Nintendo. Ma rog, asa cred. Poate o sa persiste in mediocritatea lor caracteristica si iarasi o sa vanda Sony 100 de milioane de PS5 si milioane de copii din exclusivele lor.
Nu conteaza daca Microsoft e pe locul 1 sau nu, sunt in crestere la capitolul Xbox, ca profit, ca numar de abonati. Numarul de console vandute e prea putin relevant. Sunt peste 50 de milioane de abonati Xbox Live, si inca vreo 20 de Mixer, plus EA Access si Game Pass.
Si parerea mea e ca daca Xbox Live se extinde si pe alte platforme (Mobile, Switch) ar fi win tot pentru ei.


O sa fiu un pic subiectiv, ultimul playstation detinut a fost PS one, iar ultimii 8 ani m-am jucat doar pe Xbox. Cronologic ar fi cam asa: PS one > PC > Wii > X360 (Rrod) > Xbox360 Slim > Xbox One.


Acum daca ar fi sa imi iau o consola as alege PS4 (si cred ca in urmatoarele lui voi face pasul), in ultimul an s-a simtit diferenta la exclusivitati mai mult ca oricand. Ideea e ca nu inseamna ca renunt la Xbox, si nu pot sa zic ca Halo si Gears sau Forza sunt peste exclusivitatile de la Playstation, dar m-am jucat cu fratele meu de varsta apropiata de cand eram mici si cam toate jocurile astea le-am putut juca split-screen coop.



Legat de Xbox Live in Romania, sincer eu nu cred ca Microsoft Romania are un cuvant de spus, si nici nu cred ca exista divizie de Xbox in Romania. Fiecare corporatie are o ierarhie, si desi da, ar fi frumos ca noi sa avem suport, doar ca ma indoiesc ca toata cheia dezvoltarii sectorului Xbox se bazeaza pe patrunderea in toate pietele la nivel mondial. Microsoft la foarte multe servicii (non Xbox) se adreseaza clientilor din US, poate UK, iar cateodata tari precum Franta sau Spania sunt neglijate. Sincer prefer sa se comercializeze Xbox in Romania fara suport cu situatia actuala decat sa nu avem deloc.



On topic: Cred ca jocul e dedicat celor care au jucat Crackdown 1/2 si din cate am inteles a fost un joc extrem de fun. Jocul nu arata la fel de pretentios precum cele big budget dar avand in vedere ca va fi la game pass, sincer, mi se pare o veste super buna.