Quote Originally Posted by ymess View Post
Nu conteaza daca Microsoft e pe locul 1 sau nu, sunt in crestere la capitolul Xbox, ca profit, ca numar de abonati. Numarul de console vandute e prea putin relevant. Sunt peste 50 de milioane de abonati Xbox Live, si inca vreo 20 de Mixer, plus EA Access si Game Pass.
Si parerea mea e ca daca Xbox Live se extinde si pe alte platforme (Mobile, Switch) ar fi win tot pentru ei.
Nu stiu daca e chiar atat de putin relevant. Sigur ca din punct de vedere financiar, veniturile generate de Microsoft nu se limiteaza la cele din hardware, dar numarul de unitati vandute e indicatorul principal al appeal-ului pe care il are platforma. Mai mult decat atat, fara Xbox nu exista XBL, EA Access (decat cel de pe PC, cu care cred ca nu au nicio legatura) si nici GamePass.

Eu unul, in ultimii 5 ani si jumatate, cred ca nici macar o data nu m-am gandit ca vreau un Xbox One. Sigur ca daca esti fan Gears Of War, Halo si Forza si iti doresti sa joci a nu stiu cata iteratie a seriei, merita. Problema e ca ori de cate ori se hotarasc sa iasa din zona de confort, lanseaza produse general percepute ca fiind mediocre. Si inteleg de ce. Sea Of Thieves, State Of Decay 2, Crackdown 3, toate mi se par extrem de banale, facute doar de dragul de a avea si ei exclusivitati. Unde mai pui startul pe care l-au avut generatia asta, in care isi imaginau ca oamenii vor Xbox pentru Netflix.

Au resursele necesare sa faca o treaba buna generatia urmatoare. Chiar daca nu pot spune ca il plac extraordinar de tare, Phil Spencer e departe de a fi un dobitoc si sper sa inteleaga de ce actualul PlayStation e mult mai dezirabil pentru marea masa a oamenilor decat Xbox-ul.