Nu spun ca nu ai dreptate, dar trebuie sa privesti putin lucrurile si din alt unghi.

Vezi ce s-a intamplat cu telefoanele mobile. Astea de "top" au ajuns sa coste 1000 euro. Punct. Nu conteaza ca e Apple, Samsung, Google sau Huawei (si cine o mai fi). Nu conteaza din ce materiale sunt facute, daca au sau nu casti in pachet sau fast charger, samd. Asta e pretul, nejustificat decat de faptul ca este de top.
Dupa care, astea 5G, desi pe ei chip-u ala special probabil nu-i costa mai mult de 1-2 euro pe bucata, sunt si mai scumpe cu 100-200 euro.

Daca a facut cineva pasul, ala o sa fie minimul si cumva, tot ce va iesi din acel punct, o sa fie cel putin atat sau mai scump.

Poate ca pare o nimica toata acum, in logica noastra. Ce-mi e 600 euro, ce-mi e 800 euro. Dar daca te gandesti ca o consola ar trebui sa fie, ca pana acum, 4-500 euro, parca acel 800 euro = dublu. Daca se ajunge la preturi de 1000 de euro, deja in banii aia iti luai si Playstation si Xbox si chiar si un Nintendo ceva.

Eu ma gandesc si din punctul meu de vedere. Nu-mi permit sa iau cu banii jos, asa ca iau in rate. Ce-mi e 12 rate de 300 lei (ipotetic vorbind, nu am stat sa fac niciun calcul) si ce-mi e 12 rate de 350 lei? Nici nu-i simti.
Dar daca vrei si Xbox si Playstation, deja e mult, cand de fapt in aia 1000 euro le puteai lua pe ambele.

Eu sunt sigur ca preturile vor ramane ca si pana acum. Ei au vandut si vor vinde consolele in pierdere o buna perioada de timp, urmand sa atenueze investitia in cativa ani, prin jocuri/servicii.

Dar fiind vorba de o ultima generatie (teoretic) de hardware fizic potent, care va merge in paralel cu inceputul generatiei cloud based, atunci e posibil sa fie ceva mai scump.
Desi chiar si in cazul asta, avand in vedere faptul ca 100% in ~3-4 ani vom vedea modele Pro lansate si pentru aceste console, deja parca nu mai este la fel de rentabil.