Multumesc pentru raspuns, aveai dreptate in mare parte cu update insa problema cea mare este cauzata de un bug din TV. Pentru cei care au o problema asemanatoare, aveti mai jos solutia:

Am tot amanat sa ii fac update de teama unei brick-uiri de care am tot citit ca ar mai aparea la acest model. Dupa update, sistemul HC se misca considerabil mai bine iar in jocuri era totul ok.

Aseara m-am uitat la un film cu Dolby Digital iar dupa film, aceeasi problema, lag infernal, am incercat sa joc Gears 5 si a trebuit sa dezactivez vibratia din gamepad fiindca sunetul se auzea exact cand se oprea vibratia, era un delay de aproximativ 100-200ms si totul era derutant.

Am innebunit aseara de nervi si nu imi vedea sa cred ca se intampla asta, eu il testasem cu o zi inainte si parea in regula. Atunci am spus sa vad ce se intampla daca selectez stereo din Xbox. Totul perfect si sincronizat pe stereo! Il dau pe Dolby dupa, lag de 200ms, imposibil de jucat. Il dau pe DTS Surround, totul perfect desi inainte de aceasta jonglare tot DTS era selectat.

Nu intelegeam de ce acum pe DTS era totul perfect iar cu cateva minute inainte, era imposibil de jucat. Nu pot sa spun 100% insa din datele actuale, problema este din TV. Sunt anumite cazuri in care daca de pe televizor rulez un continut cu codec Dolby iar ulterior schimb o sursa care are DTS, sunetul va fi mult intarziat ca la Dolby. Solutie este schimbarea din DTS la Stereo si pe urma inapoi la DTS.