Am jucat ieri vreo 3h pe Xbox One X.

First of all, HDR-ul mi se pare execrabil (testat pe un C9 si pe Sony-u meu XE90). In loc sa functioneze corect, efectiv functioneaza ca un brightness si deschide sau inchide toata imaginea, iar cand inchide imaginea ca negru sa fie mai aproape de negru, albu devine gri galbui. Iar daca deschizi ca albu sa devina alb, negru devine un gri spalacit. O sa-l incerc si fara HDR, ca in cazul RDR2. Poate am mai mult succes.

Referitor la joc, are o tona de glitch-uri si de animatii ciudate, de geometrie care de fapt nu e geometrie si poti trece prin ea sau de invisible walls.

Pe partea de control, e foarte dubios faptul ca are un delay sesizabil (probabil din cauza animatiilor) iar in combat cand vrei sa dai dodge sau block sau orice, in timp ce faceai altceva, efectiv refuza sau face cu mega intarziere si esti lovit.

Totodata, mega enervant este triunghiu asta cretin, imprumutat de la jocurile Souls like.
Mori repede, loading screen, back track pana unde ai murit pentru a recupera "souls".
Problema aici e ca desi mori repede (de multe ori din cauza acelui delay de care ziceam), loading screen-u e oribil (~30-40s desi am patit odata, a 10a oara or so dupa ce am murit in acelasi loc, sa am un loading screen de ~5s) dupa care trebuie facut back track destul de mult pana in locul unde ai murit, unde sunt sanse foarte mari sa mori iar repede.

Ok. Inteleg. Mori repede pentru ca asa e jocul facut si mai sunt si departe de boss, lasa-mi un loading screen de 1s. Nu ai loading screen de 1s, da-mi checkpoint fix acolo. Nu ai nici checkpoint fix acolo si nici loading screen de 1s, nu ma face sa mor repede...

Este absolut oribil sa te bati cu un inamic si sa mori de 10-15 ori. Deja trece 1h din loading + back tracking si nu ai facut nimic in joc.

In rest, jocul pare foarte fun, inspirat din multe alte jocuri si facut cu cap.

Desi nu sunt fan deloc al universului, pot spune ca povestea este relativ interesanta si ca planetele pe care le vizitezi sunt destul de variate.
Partea de combat e fun (cand nu este idioata din cauza acelui delay), desi sunt mici probleme al sistemului de lock-on.

Grafic mi se pare mediocru, dar nu intr-un sens rau ci in sensul in care doar apa impresioneaza intr-un fel sau altu in tot jocul dar totusi jocul este placut vizual, fara sa iasa cu nimic in evidenta

Pare ca spun doar lucruri negative, dar jocul, cel putin pana in punctul asta, chiar imi place si chiar astept cu interes sa ma intorc la el