Suna foarte bine leak-urile, dar pe mine ma ingrijoreaza un lucru pe care poate pe altii ii bucura: Pare din ce in ce mai sigur ca Sony va renunta la exclusivitati, sau cel putin le va face timed.


Motivul pentru care am intrat in lumea consolelor Sony (putin si in tabara Xbox) si am ajuns sa detin sute de jocuri in format fizic, a fost fix pentru ca Sony avea "magia" aia de PS2/3/4 Exclusive. Desi nu toate au fost capodopere, de cate ori am pus mana pe un joc exclusiv, il facea sa para mult mai pretios in ochii mei, savuram orice trailer, tech breakdown (DigitalFoundry ftw), stire etc. Asa am ajuns sa iau si editii de colectie.


De cate ori era vorba de un joc existent si pe PC, interesul scadea brusc, stiam ca il pot avea instant, digital, la un pret derizoriu pe gog/steam/epic si de ce nu, torrents (boo me). Faptul ca era pe PC ma facea sa-i acord 0 zero atentie editiei in format fizic.



Daca decid sa le lanseze si pe PC, chiar si la un anumit timp mai tarziu, tot hype-ul pentru ecosistemul Sony se cam duce de rapa dpmdv.

Si asa timpul meu e extrem de limitat, trece si un an pana apuc sa joc un joc care sta pe raft in casa. La fel de bine pot sa astept sa iasa pe PC.

Sunt constient ca exista argumentul: "PS5 va fi peste un PC potent, la o fractiune de pret".
Eu am investit mereu in PC, asa ca nu ma regasesc acolo.
Daca imi dai de ales un joc pe PC si consola, voi alege mereu PC-ul. Nu mai simt "magia" aia de PS Exclusive...


Sorry de rant, sunt curios daca doar eu ma regasesc in gandurile astea.


Also, MP only Last of Us si Killzone sunt un no-no pt. mine, fiind 100% SP oriented..
Sper desemenea sa putem juca trilogiile Killzone si Resistance pe PS5, la 4K60, daca remaster nu pupam.