Si-a cumparat careva Dobly Atmos pentru casti pe Xbox? E 15 euro/$/Lire, nu e vorba de prea multi bani, dar diferentele, cel putin in testele mele, sunt mult prea nesemnificative ca sa merite investitia.

Am luat lista asta de jocuri si dupa ce am activat Trial de 7 zile la Dobly Atmos, am instalat urmatoarele jocuri:
  • Assassins Creed Origins (se pare ca Oddysey desi e facut pe acelasi engine, nu are suport Dolby Atmos) - nicio diferenta in 10 minute de testare
  • Foriza Horizon 4 - aici se simte diferenta la extra sunetele din melodii, mai ales la muzica clasica, dar in jocul propriu-zis nu simt nimic
  • Gears 5 - nicio diferenta in 10 minute de testare
  • Demo-ul Bugs and beauty - cel mai mare impact/diferenta
  • Shadow of the Tomb Raider - nicio diferenta si oribil implementat sunetul prin casti (oamenii din oras, de oriunde vorbesc, ii auzi doar din spate, chiar daca sunt in fata ta)
  • The Division 2 - diferente mici, sesizabile, dar singurul joc cu delay la sunet pe armele automate (castile sunt wireless) desi la armele foc cu foc este perfect sincronizat
Problema cea mai mare e ca absolut niciun joc nu are setare in Settings, pentru a bifa/debifa Atmos.
Am dat pe Full range peste tot unde a fost posibil, dar diferentele sunt atat de mici si de multe ori inexistente, incat nu stiu ce nu fac eu bine sau chiar nu merita investitia.

Voi ce experiente ati avut cu Atmos?