Asa e, e deja tarziu si datul cu parerea la romani si aflatul in treaba, cum spunea Tutea, e bun subiect de teza de doctorat.
Eu zic ca avem totusi o sansa, nu ne costa nimic sa scapam de pesimismul asta tipic european, si sa incepem sa producem ceva la noi in tara.
Ma refer aici ca IT-ul ne-a dat o posibila solutie. Ma gandesc ca o echipa medie de 10 IT-isti mediu platiti aduc anual sute de mii de euro in tara, depasind jumatate de milion de euro anual care ajung la stat. Inteleg ca inevitabil o parte nu vor ajunge unde trebuie ci in cine stie ce buzunare, dar nu cred ca e un scenariu SF macar sa diminuam efectul asta. Si sunt sigur ca si alte domenii vor putea creste la fel.

Cred ca un optimism nejustificat e mai benefic decat un pesimism, fie realism justificat. Daca inainte nu vedeam nicio scapare acum cel putin vad posibile solutii. Asa ca oricine aduce bani din afara in tara fie lucrand la o multinationala si platind taxe imense, fie deschizand o firma cat e ea de mica dar aici in tara ar ajuta la acest ecosistem. In realitate, la nivel individual e mai greu de realizat, dar o crestere consistenta al unui sector an de an are efecte mult mai mari in termen mediu-lung. Cu mana de la mana putem face ceva.