Imi permiti sa te intreb ce varsta ai?
Sa dea Dumnezeu sa se intample ceea ce spui dumneata insa gandirea mea logica inginereasca ma impiedica sa vad luminita aia.

Cand trec totul pe hartie si incerc sa rezolv problema, ma ia durerea de cap si instinctiv imi vine sa fug oriunde vad cu ochii din tara asta plina de ...

Iti repet, industrie nu avem, agricultura nu avem, suntem datori vanduti. Pe langa asta, nici nu suntem genetic programati sa ne ridicam din cenusa ca pasarea Phoenix (cam asa cum au facut germanii dupa primul razboi mondial cand au recladit de la 0 o tara pe butuci).

Pentru a se realiza ce-ti doresti dumneata trebuie un reset, o “instalare pe curat” (ca tot aduci aminte de IT). Si cum facem asta? Cand nimic de aici nu ne mai apartine?

Tot ce a construit ĂLA pe care il huliti atat(si care, n-a fost perfectiunea intruchipata), astia au reusit sa darame, sa vanda la fier vechi sau sa dea strainilor cu... acordul NOSTRU tacit.

Drept urmare, ne cam meritam soarta dragul meu.

PS: ceea ce pentru dumneata reprezinta pesimist european, pentru mine reprezinta o realitate crunta pe care o nu o pot ignora din simplul motiv ca, am avut norocul sa fiu lasat pe acest pamant cu capacitatea de a gandi si singur. O capacitate pe care, chiar daca o negi, multi nu o mai au in tara asta. Motivele le ai mai sus.
PS2: ne plangem de anumite aspecte total aiurea. Se pare ca nu stim ce inseamna capitalismul pe care l-am imbratisat cu atata putere in anii 90. Hai sa ne documentam.

Sent from my iPhone using Tapatalk