Quote Originally Posted by Espiritus View Post
^Eu nu inteleg care e problema ta. Democrația?

Oamenii au votat clasa politica pe care o avem. Nu e de plâns, e un lucru foarte bun că oamenii au posibilitatea să aleagă pe cine considera ei că le va reprezenta interesele.
Nu, Doamne fereste. Problema mea nu este democratia ci ceea ce s-a inteles prin democratie in Romania.

Da, oamenii au votat in 90 ceea ce au considerat ca le va reprezenta interesele mai bine, au votat plini de speranta, orbiti de promisiuni ale unei vieti mai bune, orbiti de “libertate”. Nu au stiu ce ii asteapta pentru ca daca stiau, garantat nu mai avea loc lovitura de stat din 89. Dupa 90, au venit vremurile lichelelor, profitorilor, hotilor, celor care calca pe cadavre. Astia s-au imbogatit stunci si prin disparitia treptata a clasei de mijloc, s-a creat haul de acum.

Apoi, am inceput sa votam RAUL cel mai mic (exceptie facand indoctrinatii si cei care se vand pe 50 RON sau un plocon electoral). Asta-i de plans, da, este tragic.

Raul tot rau ramane, indiferent ca este mai mic sau mai mare.


Quote Originally Posted by ymess View Post
23
Primul lucru care imi vine in minte e sa concepem un suflu de creeare a multor firme mici si medii....


Plec de la premiza ca nu ne nastem cu o gandire extraordinar de independenta....
Multi inainte, eu anul asta ajung la 40.


Si acum sa raspund punctual. Esti tanar, pe bancile facultatii, nu stii cum merg treburile cu firmele astea mici si medii, hai sa-ti explic eu, fiind trecut prin asa ceva cu o afacere personala de nivel mediu spre mic in domeniul IT.


Garda financiara = spaga (indiferent daca ai toate actele in ordine sau nu). Mi s-a spus clar si franc in fata: Nu cotizezi, peste 2 luni vin altii si vom tot veni pana cand vei fi prins cu ceva si amendat. Trebuie sa figurezi cu cotizatie la catastif! In momentul in care vei figura acolo, 1 an de zile stai linistit, apoi vom veni din nou pentru ca... asa merg treburile, intelegi matale.

Contracte = nu prinzi nimic serios decat daca ai pile, dai spaga, sau esti intr-un partid politic. Altfel, te multumesti cu resturi si de cate ori vei incerca sa te ridici, vor avea grija baietii sa te aduca cu picioarele pe pamant. In momentul in care figurezi cu datorii, se declanseaza jihadul, propriri pe conturi samd pe cand... MARILOR DATORNICI li se sterg datoriile din pix iar banii datorati urmeaza a fi platiti de catre prostime.


Astea sunt doar doua exemple de cum functioneaza treburile in tara asta in sistemul privat in si prin relatie cu STATUL si nu numai. Bottom line is, daca esti corect, o sugi (asa, pe romaneste).


Referitor la ultima parte a postarii tale... esti un idealist, si eu eram la fel la varsta dumitale insa, cu timpul, am realizat ca lucrurile nu stau chiar asa. Teoria este = 0 pe teren. O sa vezi singur cu cat iti vei deschide ochii mintii mai mult. Vei realiza ca nu bat campii si nici nu "trolluiesc" pe aici.

Sent from my iPhone using Tapatalk