Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post

Garda financiara = spaga (indiferent daca ai toate actele in ordine sau nu). Mi s-a spus clar si franc in fata: Nu cotizezi, peste 2 luni vin altii si vom tot veni pana cand vei fi prins cu ceva si amendat. Trebuie sa figurezi cu cotizatie la catastif! In momentul in care vei figura acolo, 1 an de zile stai linistit, apoi vom veni din nou pentru ca... asa merg treburile, intelegi matale.

Contracte = nu prinzi nimic serios decat daca ai pile, dai spaga, sau esti intr-un partid politic. Altfel, te multumesti cu resturi si de cate ori vei incerca sa te ridici, vor avea grija baietii sa te aduca cu picioarele pe pamant. In momentul in care figurezi cu datorii, se declanseaza jihadul, propriri pe conturi samd pe cand... MARILOR DATORNICI li se sterg datoriile din pix iar banii datorati urmeaza a fi platiti de catre prostime.


Astea sunt doar doua exemple de cum functioneaza treburile in tara asta in sistemul privat in si prin relatie cu STATUL si nu numai. Bottom line is, daca esti corect, o sugi (asa, pe romaneste).
E adevarat ce spui, ma bucur sincer ca ne poti impartasi experienta. Eu am mare respect pentru oamenii care isi asuma riscuri in afaceri in ideea de a genera locurile de munca stabile de care noi beneficiem. Cred ca cel mai greu este sa iti deschizi o afacere intr-un oras mic unde daca nu esti aliat cu cine trebuie esti terminat imediat. Am observat ca in orasele mari exista o speranta sa nu ai intotdeauna concurenta, insa sansele recunosc sunt impotriva si aici. Pentru orice act vad ca esti la mana unei institutii si ma astept sa se confirme ceea ce ai mentionat. Eu am fost intotdeauna indemnat ca singura speranta este din venituri online, unde poti sa iti desfasori activitatea "mai linistit". Personal as fi bucuros sa fie asa, dar indiferent de realitate, faptul ca in celelalte arii de activitate un om cu intentii bune are mai multe obstacole decat ajutoare din partea statului e groaznic.

Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post

Referitor la ultima parte a postarii tale... esti un idealist, si eu eram la fel la varsta dumitale insa, cu timpul, am realizat ca lucrurile nu stau chiar asa. Teoria este = 0 pe teren. O sa vezi singur cu cat iti vei deschide ochii mintii mai mult. Vei realiza ca nu bat campii si nici nu "trolluiesc" pe aici.
Sunt de acord cu ce ai spus. Nu cred ca bati campii sau altceva, sper sa am ocazia cat de curand sa vad ce inseamna activitatea pe teren. Ma bucur ca spui lucrurile direct si din experienta proprie, sper ca si alti colegi pe forum sa procedeze la fel. Poate intr-o oarecare masura putem transmite ceva din experienta de la o generatie la alta.