azi l-am citit doar si deja era cam tarziu sa respect ceea ce scria acolo. Pesti nu am cumparat pentru ca am stiut de ciclare. Am mai avut acvariu in tara, dar niciodata nu mi s-a albit asa de tare apa. Daca este calcaroasa ( posibil din cauza asta sa fie asa alba apa ) ce se poate face? La aceasta marime de acvariu, cam cati pesti imi recomandati sa pun in el. Ce specii de pesti mi-ati recomanda sa cumpar. Intr-adevar vreau un acvariu frumos, care sa imi incante ochiul, dar nu vreau sa am in el pesti care nu se accepta. Unde locuiesc eu nu exista petshop. Trebuie sa merg la 30 de km. Abia saptamana viitoare pot sa ajung acolo ( abia vineri sau sambata) Nu stiu daca au acele produse, ei mi-au dat un tetra aqua safe.

---------- Post added 16-02-2020 at 17:50 ----------

este adevarat ca daca pun mancare de pesti ( o cantitate foarte mica ) ajuta la formarea bacteriilor bune? Filtrul intern care il are acvariul nu se poate scoate, este bagat intr-o carcasa de plastic lipita etans de sticla acvariului. acolo a trebuit sa pun piesa care are motorasul de la pompa, incalzitorul si sa construiesc din buretii primiti filtrul. Filtrul se scoate foarte usor pentru curatare ( am si lista cu perioada cand trebuie sa scot buretii ca sa ii curat- 1 saptamana, 1 luna, 3 luni, 4 luni si cel mai de jos la 9 luni ).