E multa informatie, sunt multe intrebari... asa ca o sa incerc sa le iau punctual (si din pacate pe scurt, pentru ca sunt pe drumuri):

- Daca aveti apa calcaroasa in zona, e grav. Nu veti putea tine decat acvariu de ciclide. Sau va trebui sa investiti intr-un dedurizator, sau sa folositi apa de osmoza si sa o imbogatiti cu minerale... complicat si foarte scump. Sau, faceti ca mine la casa de la tara, si folositi apa plata, cu pH 7. Oricum ar fi, pana nu faceti test de apa, nu aveti de unde sa stiti. Luati macar un tester din acela 6 in 1, 5 in 1, care are si test de duritatea apei.

- Avand in vedere ca nu aveti decat o sursa de pesti la 30Km, si avand in vedere problemele cu apa, nici nu conteaza ce pesti as recomanda eu. Ci ce pesti are petshop-ul respectiv, si ce valori ale apei veti avea in final. Daca apa e prea dura (de la calcar), repet, va trebui acvariu de ciclide africane... in care nu veti putea tine plante (exista prea putine care rezista), se foloseste un anumit tip de nisip, un anumit aquascape...

- Nu mai folositi chimicale aberante, gen Tetra Aqua Safe... E bine ca macar le-ati folosit cand nu aveati pesti. Oricum, din ce am vazut, nu contine bacterii, deci e useless.

- Asta cu mancarea de pesti, intr-adevar ajuta cand nu aveti pesti (pentru ca cineva trebuie sa produca nitrati/nitriti) dar din pacate, e varianta cea mai proasta a ciclarii. In primul rand ca dureaza foarte mult. In al doilea rand, va rezulta si in tot felul de alte aberatii/mizerii si in special va favoriza aparitia algelor. Mancarea aceea ar trebui sa fie descompusa de bacterii, nu sa produca ea bacterii in sine. Prin urmare, ne intoarcem la prima recomandare: introduceti bacterii in acvariu. Eventual luati dintr-un alt acvariu (iarasi o solutie nu prea buna, dar e mai bine decat deloc).

- Am avut 3 acvarii Juwel. Filtrul intern se poate scoate (daca ai vointa). Este lipit cu un silicon de sticla. Dar, pentru inceput, e suficient. Eu doar am recomandat ca pe viitor sa va ganditi la un filtru extern, mai mare, si cu eficienta mai buna. Cat despre lista cu perioada de curatare, am ras un pic. Filtrul nu se curata la perioade prestabilite, se curata in functie de incarcarea acvariului, de cati pesti aveti, de cat de repede se colmateaza, se murdareste... Eu la filtrele externe umblu cam odata la 1 an. Dar avand doua, imi permit sa il "deciclez" pe unul din ele. Oricum, si pentru filtru o sa trebuiasca bacterii. Repet, bacteriile bune sunt sfinte, ele tin in viata micile acvarii.