Quote Originally Posted by MonkY View Post
Oricum, mai devreme sau mai tarziu, eu unul sunt convins ca il vom lua toti, sau aproape toti. In Romania e aproape imposibil sa speri ca nu se va extinde. Doar ca va trebui sa invatam sa traim cu el, pana apare antidot. Ramane de vazut cine va fi mai OK in perioada aceasta.
+1 si eu cred ca se va intampla asta. Chiar la scara globala. E o sansa buna ca in urmatorii ani asa cum e sezonul racelilor/gripelor asa vom avea si coronavirus. Un antidot va dura cel putin 1-1.5 ani. Chiar daca nu va exista curand nu e tragic.
Ideea era cu preventie se putea preveni inca o boala, mai ales una ce creste exponential. Mai degraba am incredere ca regimul autoritar din China e mai capabil decat pe un teritoriu european sa gestioneze asa ceva. In zona UE vor fi o multime de organizatii si acorduri pentru a demara initiative si restrictii pentru a controla raspandirea, orice actiune va dura foarte mult pana sa se aprobe si sa se implementeze.

LE: tot vad pe Facebook oameni razand, in bataie de joc de cei cu frica (mai mult sau mai putin justificata) de coronavirus. Nu am invatat nimic de la Dostoievski, daca vedem pe altii facand o prostie si suntem convinsi de prostia lor, asta nu inseamna ca noi avem dreptate.