Quote Originally Posted by memwarrior View Post
Eu vreau sa ma duc intr-o tara gen Suedia unde sa fie o populatie mai prietenoasa, educata si toleranta care sa-mi acorde un job usor si aia e.
Du-te linistit, pentru ca este o tara prietenoasa cu oameni care-ti zambesc pe strada fara motiv, dar sa stii ca nu-ti acorda nimeni un job, nici greu nici usor. Ala se castiga. Treci prin n interviuri si cel mai bun e angajat.

Dar ei in tarile alea nu au rusinea muncii. Stiu oameni de acolo care se mandresc cu un job part time in care spala toalete la un restaurant si au si bani si timp sa stea cu familia.

In romania deja gasesti joburi platite decent, iar volumul de munca nu este prea mare. In Lidl primesti 2500 lei ca sa pui marfa la raft sau sa scanezi produse la casa.

Primul meu job, in 2004, era pe 2.500.000 lei (inca nu se eliminasera 3 zerouri). Dupa care am avansat pe 3.500.000 lei. Din banii astia intretineam o casa si aveam, cumva (nici eu nu stiu cum) sa ies si in club cu prietenii/colegii.
Cand am avansat si am intrat in domeniul bancar pe 500 lei traiam in lux. Chiar luam taxiul noaptea cand plecam de undeva, in loc sa merg pe jos 5-7km.
Dar deja am 16 ani de munca, timp in care am luat-o de 3 ori de la 0 (deh, criza economica m-a atins destul de tare in domeniul bancar) si de fiecare data am inceput de jos ca sa ajung intr-un punct in care sa fiu multumit de mine.

Capu sus si lasa frustrarile. Pune-te pe cautat de munca, orice, iar daca te duce capu, o sa avansezi usor. Incearca sa ramai mereu macar putin peste medie (peste mediocritate ii zic eu) si o sa vezi ca 99% din oameni prefera sa ramana acolo decat sa faca un pas inainte.

Ah, iar pentru femei, incearca sa te angajezi intr-o multinationala (gen HP, Oracle). O sa te saturi