Trebuie sa recunosc ca ultimele (multe) iteratii de AC nu mi-au mai starnit interesul ca pe vremuri, chiar si acum tin minte cat de mult ma bucuram ca AC 1 sau 2 imi mergeau pe tigaia mea de PC de atunci. Inca am senzatia ca s-a pierdut ceva din esenta jocului odata cu lansarile anuale (pana la un punct). Nu zic, locatiile (punctul forte) au devenit din ce in ce mai interesante si aratoase, dar pur si simplu nu m-a mai miscat seria. Probabil e de la mine.

Astea fiind spuse, acum cu pandemia asta, prietena avea chef de niste RPG-uri si si ii aratasem niste videouri sa vada daca ii place ce vede ca tot era trial. Stiam ca harta e masiva si ai content destul in ultimele 2 ACuri. A ajuns sa le cumpere pe amandoua, asta si Origins, pentru ca Egiptul antic arata absolut superb si este pacat sa nu il joci, macar pentru asta.

Am mai dat si eu cu maneta in ele, nu sunt asa rele. Inca ma rupe faptul ca de multe ori trebuie sa faci misiuni secundare pentru ca nu ai mereu levelul necesar sa avansezi in story. Nu mi-a placut niciodata aceasta tactica sintetica de lungire a jocului, dar na, asta e. Unora le place, altora nu, probabil tine de gusturi. In cazul meu, tine de joc. Nu ma deranjeaza in Witcher sau RDR2, aici mi se par foarte fade multe din misiuni. Asadar, side missions nu prea mai sunt optionale, in aceasta structura. Daca vrei sa ai levelul cerut, trebuie sa le faci. Uneori mai merge sa ai un nivel, doua sub cel cerut, dar alte ori nu, sau asa am observat, poate ma insel. Sunt diverse ele, privite asa de sus, dar in mare parte sunt tot fetch quests/kill quests.

Ca sa nu fiu rautacios, jocul are si multe puncte forte. Incepand de la locatie, evenimentele acelea limitate, diversele puzzleuri, animal hunting, crafting, povestea care integreaza personaje istorice, etc. Si din punct de vedere tehnic sta foarte bine, nu am intalnit des glitchuri, mai ales la catarare unde poate sa fie foarte tricky. La cat de multe lucururi poti sa faci in acest joc, chiar si la full price, jocul merita banii pentru ca scoti zeci/sute de ore de playing time. Asta daca stai sa cureti toata harta aceea absolut uriasa. Si cand ai OCD, nu cred ca e prea bine...