Nu vreau sa par eurocentric, dar mai mult mi-a placut Odyssey.
Origins avea trei orase mari si late, foarte diferite cultural, avea si grafica mai buna.

Dar la capitolul poveste, gameplay, explorare, personaje, Odyssey pare o imbunatatire.
Cam are multe orase la fel aidoma Atenei , doar Sparta si Creta se diferentiaza de restul.Si multe statui si picturi clonate.

Insa spre deosebire de Origins, Odyssey vine la pachet cu batalii navale, batalii terestre, o gramada de mercenari si cultisti de asasinat, sistem semi-RPG, o gramada de questuri, cel putin doua trasee si doua tipuri de optiuni care il face rejucabil.

Pacat ca nu au introdus si o modalitate ca-n Skyrim sa-ti construiesti o locuinta, o coliba...sau in palat. Si sa stai sa culegi si sa extragi materiale ca-n Minecraft, sa-ti faci palat cu petreceri, sclavi, prostituate si dansatoare, si sa-ti intemeiezi o familie. Poate chiar sa-ti creezi ORASUL TAU grec cum am vazut in Far Cry Primal, sa-ti alegi industria, sa pui fermierii , minerii, mestesugarii, negustorii si artistii la munca, sa-ti recrutezi soldati, sa duci razboaie si sa cuceresti alte orase, sa construiesti un port, arena si templu in care sa fii venerat ca zeu ori sa-ti alegi zeul care sa-ti aduca beneficii, dar si blesteme/dezastre daca ii superi pe ceilalti, exact ca-n Zeus Master of Olympus!
Dar poate vedem in urmatorul AC....daca va fi cu vikingi.



---------- Post added 03-04-2020 at 12:31 ----------

Mi-as dori sa vad asemenea sistem de RPG implementat si in GTA 6 pe partea single-player si dialoguri in care sa alegi o varietate de optiuni.