Quote Originally Posted by gabridinu View Post
Mai e o chestie la SSD-uri, stiu ca suporta un numar limitat de scriere/citiri. Sper ca s-au gandit la acest lucru si au pus ceva de calitate. Ca altfel dupa 1-2 ani, arunci consola. :
Nu e chiar asa. Chiar faceam un calcul si verificari cu fratele meu in urma cu vreo saptamana si chiar nu e vreo problema acolo.
Nu ai cum sa ajungi la written limit decat daca scrii 10 ani incontinuu.

El a avut unu din 2010 si l-a scos anul trecut din "uz", iar in 9 ani a scris cam ~30% din limita de scriere, pentru ca, sa fim seriosi, nu scrie nimeni 5TB pe zi.
Pe un alt SSD din 2013 (deci 7 ani - generatie veche) are un total written de 29TB si el are garantie 73TB (desi in testele pe care le fac unii pe internet sa vada efectiv cat dureaza un SSD, fix asta pe care-l are el, a cedat dupa ~2000TB - cand cedeaza un SSD devine read-only, deci nu mai poti scrie pe el, dar poti citi informatia si copia daca e cazul).
Mai are unu de 2TB de "buget", format m.2 de anul trecut si are 5.3TB written pana acum, din 400TB garantate, deci sa zicem 5TB pe an, iar la o utilizare normala, sansele sunt sa se deterioreze fizic device-ul (gen dupa 20 de ani, trece timpul si se erodeaza) decat sa ajungi la limita de scriere.

Eu pe SSD-ul din Macbook Pro 2016, de 500GB (si 99% din treaba o fac doar pe el - inclusiv foto si video editing - unde scriu si sterg GB intregi constant - dar si mult torrents), in 4 ani am 20TB written din 600TBW garantate - deci probabil ca in inca 4 ani ajung la 10%, iar in 4-5 ani oricum ma gandesc sa-l schimb.

Write ai doar la install si foarte putin la savegames/capturi. Daca instalezi 100GB pe zi, ajungi la limita in 200 ani or something.

Acum sa vedem si ce o sa presupuna aceste capturi video de pe noua generatie, daca vor fi 4k si ne vor lasa sa inregistram oricat vrem noi, e posibil sa scriem mai mult de 100GB pe zi doar din capturi, dar sincer, imi e ffff greu sa cred ca se va intampla asta si chiar si asa, nu avem treaba 10 ani cu ele - minim.