razvanrazy: si totusi, nu e nici chiar asa de bine cum zici tu cu SSD-urile. First of all, o sa depinda enorm daca vor avea full suport pentru TRIM si GC. Daca nu, inseamna ca sunt tampiti... nu va tine mai mult de 2 ani. Second, spuneai "cand cedeaza un SSD devine read-only, deci nu mai poti scrie pe el, dar poti citi informatia si copia daca e cazul". Eu tocmai am 2 la recuperare de date, si sunt fix opusul. Pe unul poti scrie dar nu poti citi nimic (controller busit?) iar celalalt crasheaza si dispare din sistem imediat ce incerci sa citesti/scrii pe o celula.

Also, depinde foarte mult cu cine vor merge ca producator. Eu am avut SSD-uri al caror health le scadea cam 1% pe zi. Avand insa in vedere cu cine au colaborat in trecut, sunt ferm convins ca vor merge cu WD/Sandisk sau Seagate. As spera la un Samsung, dar cred ca o sa tina de costuri.

Important (pe langa TRIM si GC support) este sa foloseasca mai mult memoria pentru fisiere temporare, sa nu scrie direct pe SSD... si la fel de important, e ce tip de cells vor alege. Sper sa nu mearga sub nicio forma pe QLC-uri (4 bits per cell) doar de dragul de a avea spatiu mare la pret mic. TLC ar fi indicat (3 bits per cell), MLC ar fi ideal dar aici ma indoiesc ca va fi buget.

Hai ca ne-au innebunit astia cu SSD-urile... oricum o sa plangem dupa spatiu. Cu siguranta nu vor pune mai mult de 1TB... iar eu ma gandesc cu groaza ca mie nu-mi ajung 2TB pe generatia veche. Asa ca, foarte important va fi si cat de bine vor suporta expansion-ul (probabil via USB 3.x sau conector special M.2?). Care ne va costa si el o caruta de bani...