Cred ca una e situatia cu George Floyd, alta e cu protestele.
Asa cum s-a zis in posturile anterioare, se traieste prea la extrem.
Eu cred ca odata cu pandemia, fix asta cauta oamenii, traind la extrem isi aduc aminte ce inseamna sa fie in viata.
"Protestul" se vede ca nu are nicio legatura cu rasismul.
Personal sunt scarbit de toate gesturile companiilor / vedetelor de "virtue signaling" in urma scandalului si a protestelor.
Parerea mea e ca se face prea mare tam tam pentru un politist, evident tampit la cap.
Nu ma supar personal daca politistii mai casuneaza cateodata un infractor, dar nici acum sa o dea in sadism.
Parerea mea e ca niciun om nu merita pedeapsa capitala. Mai bine sa stea 20 de ani in inchisoare sau chiar pe viata, pentru majoritatea e chiar mai dura decat moartea. Problema principala e ca nu se aplica legea eficient, infractorii fac infractiuni pana se cumuleaza dosare, iar politia are prea multa "imunitate". Daca infractorul nu raspunde la ordinele politiei, okay, merita impuscat in picior. Daca nici asa nu merge, atunci mortal, ne supunem la aceeasi lege, dar sa obtii bucurie facand asa ceva trebuie sa fi evident bolnav la cap.

LE: In cazul politistului, as fi de acord sa fie bagat la loc cu toti puscariasii. Pentru violatori sau ucigasi ar suna "drept" sa primeasca pedeapsa capitala, dar la urma urmei noi nu ne bucuram pentru "dreptatea" creata, ca nu se face nicio dreptate, nedreptatea s-a facut deja si nu se poate recupera. Cazurile astea trebuiesc izolate, ori ii ducem la inchisoare, ori pe o insula pustie, in jungla, mi-e indiferent.
Daca vrem sa reducem cazurile astea atunci e nevoie de alte solutii precum monitorizare mai agresiva, metode de aparare / preventie.
Sa nu uitam ca oamenii nebuni la cap nu se sperie de moarte.