AndRewqp: momentan eu am vazut doar marketing, sorry. La ceva care este extrem de alb (gamepad alb, wtf?).

RObymeister: despre ce vorbesti tu acolo exista pe PC-uri de ani buni. Nu vor trebui sa optimizeze nimic pentru SSD, ba din contra, de acum inainte vor fi portate mai usor jocurile de PC. Sa nu uitam ca totusi aceste console sunt niste clasice procesoare x86 (pe 64bits). Pana acum era complicat, pentru ca trebuiau fie sa emuleze si sa se sincronizeze cu unitatea optica, dupa care au trecut la optimizat pentru hdd-urile (relativ lente si ele)... acum nu mai trebuie sa se stresseze de nimic, va fi ca pe PC. Ah, ca vor veni cu extra metode de compresie, cu optimized loads, asta e normal, sunt masini dedicate de gaming. Insa devii care vorbesc de asa ceva de parca "e a doua venire a Domnului", probabil ca ca nu s-au jucat prea mult cu SSD-urile... Multi deja se joaca pe SSD-uri M.2 in RAID, au sarit de 20GB/s, si tot exista loading times... nu mai credeti ca vine Messiah. Va fi clar mai bine decat generatia anterioara, dar sa nu exageram, nu s-a reinventat vreo roata.

Nu sunt avocatul PC-ului, dar o sa reveniti pe-aici peste un an, maxim 2 (asa cum s-a intamplat si la generatia actuala) si o sa va plangeti ca deja sunt depasite de un PC mediu. E suficient sa te gandesti ca Sony se lauda cu M.2 de 5GB/s si pe PC poti avea peste 20GB/s. Ca se lauda Microsoft cu 12TFlops, si placa video de la nVidia care e pe vine lunile astea se spune ca sare de 33TFlops. Si cum sa zic, placa video care apare inaintea consolelor "next-gen". Si care probabil se poate pune in SLI... si care la anul deja va fi depasita.

Also, de luat in calcul ca la anul (hai 2 ani), vine 8K la putere... o sa inceapa sa se planga diversi ca de fapt pe console nu merge nimic in 8K... si iar se asteapta x ani. Si iar se vine cu "Ooooh, Messiah!!! It's coming!"... and the cycle goes on.

Prin urmare, eu imi setez target-uri mici. Desi discut despre tech stuff (ca deh, e in sange, cu asta ma ocup), eu nu ma voi uita niciodata la o consola ca fiind "high-end"... Pe console trebuie sa primeze stabilitatea, usurinta de folosire, sa nu fie zgomotoasa, sa fie cat mai ergonomica. Si desigur, jocurile! Cat mai multa originalitate, "feeling", soundtrack-uri geniale, story-uri de nota 10. Pentru ca altfel, e ca si cand ti-ai cumpara ultima nebunie de TV, 8K, 120Hz si te uiti la un film prost... in timp ce eu ma multumesc cu un 4K, 60Hz, dar sa fie un film al naibii de bun. Bine, analogia e un pic gresita, pentru ca se pare ca nici macar nu vom avea ca standard 4K 60FPS, ci fiecare developer va face cum va dori (including 30FPS).

So, it is what it is. Mai ales ca eu am trait la fiecare generatie aceleasi "expectations" pe care le vad pe la voi acum... si invariabil am fost dezamagit de hardware, care a fost salvat doar de titluri bune. Din pacate, degeaba am avut un PS4 Pro genial, daca era zgomotos ca un avion si se incalzea in draci. Cam asa gandesc si eu acum... degeaba va fi PS5 genial (dupa unii), daca arata ca o jucarie chinezeasca ieftina, cu aripioare... Macar zgomot sa nu faca, sa nu se supraincalzeasca (desi ma indoiesc, mai ales ca acel M.2 o sa "fiarba" la 5GB/s), ca o bag in dulap si gata.

Posibil ca si XSX-ul sa vina cu issues, dar cel putin din ce am studiat designul lor modular (tip scrumiera, asta este), mie mi se pare GENIAL. Eu pot sa pariez ca racirea si silentiozitatea lui XSX va fi de nota 10. Dar la PS5 chiar nu pot... nu cu aripioare, mini holes (ca la laptopuri).

In fine, vom trai si vom vedea.