MonkY si eu iti recomand sa te uiti la video-urile postate de mine ca sa intelegi exact de ce suntem asa entuziasmati. Nu stiu povestea cu PS2-ul, dar cu PS3 chiar au facut greseli din care au invatat. PS4 nu doar ca a fost un imens succes, dar uite ce jocuri impresionante au iesit pe el care arata incredibil pentru cat de slab este hardware-ul. La PS4 procesorul mai ales era slab si cand a aparut, nici atunci nu-l prea puteai compara cu PC-uri high-end. Deci daca Sony a putut sa scoata jocuri aboslut impresionante ca Horizon si Spiderman pe o consola atat de slaba comparativa cu PC-uri. Imagineaza-ti ce o sa faca pe o consola care e asa aproape de PC-uri high-end.
Si apropo tin sa mentioneza ca eu mereu am preferat gaming-ul pe PC. Console am avut doar pentru exclusive. La inceput inainte sa apara toate informatiile legate de spec-uri si sa citesc parerile si analizeze multor oameni mai tehnici ca mine si eu eram sceptic, dupa ce am inceput sa inteleg mai bine toata tehnologia asta si am vazut toate acele trailere de la livestream in 4k, mi-am dat seama ca Sony e pe un drum extrem de bun si Microsoft la fel desi au filozofii putin diferite.
Nu zice nimeni ca Sony a descoperit SSD-ul. Exista aplicatii in care SSD-urile Gen 4 de 15-20 GBps sunt folosite la maxim deja, pentru transfer-uri imense de date, file servere, editari de video 4k, 8k, CAD si altele. Dar pentru gaming nu a fost folosit cu adevarat pana acum, nu a fost niciun joc proiectat de la 0 sa foloseasca toate avantajele SSD-ului, iar Sony si Microsoft fix asta ofera pentru toti developerii care vor sa profite de tehnologia asta.

Eu cred ca in 2 ani o sa avem jocuri pe PC care o sa aiba chiar la requirements SSD pentru ca nu vor mai putea rula pe un HDD.