Pai din cate stiu, sunt lucruri complet diferite si fiecare se ocupa de altceva.

Ca fapt divers, RTX este o tehnica de randare care se ocupa doar de iluminare (GI), umbre si/sau reflexii, iar DLSS este un machine learning, AI-assisted upscalling.

Practic placa video randeaza jocul la rezolutie 1440p (sa zicem) si il afiseaza apoi (prin DLSS) la 4K - in realitate perceptia e undeva intre, adica e mai mult decat normal upscalling, dar nu e identic cu native 4k.

DLSS se poate folosi in mai multe moduri - ex: poti folosi si la native 4K pt upscalling si mai mult, iar rezultatul (pe ecran 4k) arata si mai bine, cu detalii si mai fine decat randate in 4k.