Chiar voiam sa scriu ca l-am incercat acum 2 zile.

Am jucat vreo 1.5-2h si inca nu sunt prea incantat, dar nu-mi displace.

First of all, UI-ul (meniul, inventory, absolut tot) este execrabil si pare desenat de un coder. Absolut oribil si greu de utilizat, imbarligat si neintuitiv.
Also, lipseste un tutorial, macar pentru lucrurile de baza.
Mi-am dat seama dupa vreo 30m de wondering around, ca-mi pot crafta diverse daca intru prin submeniuri, iar daca nu gasesti ceva anume, daca mai cauti, o sa vezi ca poti face si acel ceva (in cazul meu imi trebuia o anume legatura din plante, un fel de sfoara, pe care credeam initial ca o gasesc prin natura daca o caut mai bine).

Lumea arata ok, e interesant efectul de depth of field cand te uiti in sus, la cat de mic esti - am jucat 3rd person si aici m-am lovit de alta probleme - nu exista buton mapat pentru schimba camera si nu exista nici toggle in meniu ca sa poti juca doar FPS sau doar 3rd person, astfel ca a trebuit sa gasesc o functie care era deja mapata, dar pe care am considerat-o inutila si sa mapez in locul ei, camera change.

Nu am apucat sa construiesc niciun camp/structura, dar am explorat mult, am omorat insecte, am gasit un laborator unde am omorat un robotel si am salva un altul are urmeaza sa-mi dea misiuni si cam asta este.

Pare interesant si ramane de vazut ce mai adaugat si optimizeaza la el.
Si cu siguranta merita incercat in Game Pass.