Sunt foarte curios sa vad cat hate va primi jocul acesta, dupa ce scandal a iesit la The Last of Us Part 2, inclusiv aici pe forum.

Iar daca jocul nu primeste hate, inseamna ca lumea este super ipocrita.


Am jucat aseara vreo 40 de minute. Absolut superba atmosfera si chimia, dar si felul in care este scris.
Jocul foloseste acelasi engine din Life is Strange 2 si cine a jucat o sa fie super familiar cu felul in care arata, uneori super realist, uneori mai cartoonish, dar overall o imagine placuta.
Un lucru care m-a surprins placut este optiunea de citit anumite lucruri pe care nu ti-o mai baga in ochi pe tot ecranul, blocand astfel jocul pana apesi pe B, ci acum se deschide in colt stanga sus si poti citi in timp ce te plimbi prin camera.
In schimb un lucru ciudat, nu stiu daca e doar de la mine sau nu - in anumite moment, pare ca se misca mult prea repede sau pare ca nu are animatii prea bune pentru anumite actiuni - gen cand dai click sa vezi un obiect, uneori se duce camera usor inauntru, un fel de zoom in, iar alteori se misca super brusc spre acel obiect, ceva ce tine mult sub 1s, de zici ca a sarit pe el

In rest, pana acum, desi nu stiam mare lucru despre personaje inainte, in aceste 40 de minute m-am super familiarizat cu ei si simt ca-i stiu de o viata (cam cum a fost cazul si cu Life is Strange 2) si in continuare sunt absolut surprins de cat de bine este scris de cei de la DONTNOD.

Asa se fac jocurile adventure acum, iar cei de la telltale (in caz ca mai exista) ar trebui sa ia notite