Singurul "preview" disponibil e la Digital Foundry momentan dar imi place ce vad pana acum.
RTX 3090 e cash grab clar pt Nvidia, Ampere nu e fully unleashed aici. Cu siguranta vom avea si un Titan, iar diferenta de pret intre 3080 si 3090 lasa evident loc de un 3080ti/3080 Super cu 12GB VRAM peste un an. 24GB VRAM costa! Buna strategie de marketing.

RTX 3080 pare a fi best buy so far.
Designul e remarcabil, mai putin conectorul 12pin care e fix in mijlocul placii si mai e si intors la 90 grade. Face praf toata estetica, o sa atarne oribil adaptorul ala de la 2x8pin la 12pin.


Din fericire implementarile celorlalti AIBs sunt pe stilul clasic cu 2x8pin sau 3xpin. Unde mai pui ca majoritatea vin si cu factory OC, asa ca cel mai probabil o sa zic pas Founders Edition.


HDMI 2.1. e in sfarsit aici, acum sa vina si monitoarele. No more DSC or chroma subsampling

RTX IO e acelasi marketing naming folosit la RTX Ray Tracing (De fapt IO cat si Ray Tracing fac parte din DirectX si vor fi fully supported si de AMD). Era culmea ca PC-ul sa ramana in urma consolelor la capitolul asta, si ar fi fost foarte problematic pentru titlurile multiplatform.

Ce mi se pare amuzant e ca Nvidia recomanda i9 10900K, atat pe site cat si in prezentare.
Ironia e ca Intel nu suporta in momentul de fata PCI-E 4.0. Asa ca as vrea si eu sa stiu cum beneficiezi de RTX IO. Pana la Rocket Lake, Ryzen domina.