Freesync-ul e suportat si de Nvidia. Avantajul Nvidia, ca si la Ray Tracing, e ca au fost primii si si si-au permis sa monopolizeze industria pana cand au fost prinsi din urma si a sosit un standard open source. Freesyncul actual nu e cu nimic mai prejos fata de G-Sync. Iar odata cu HDMI 2.1 avem si VRR asa ca G-Sync e irelevant si ridica costurile monitoarelor f mult.

Si eu sunt tot fan Nvidia+Intel. Ultima oara am avut AMD in 2005 cand le-au dat mucul celor de la Intel cu al lor NetBurst.
Cred ca astept de cativa ani buni sa sara de 14nm+++++ si am tot amanat upgrade-ul. Iar lipsa PCI-E 4.0 e o mare rusine.

Dar Ryzen 3000 e super stabil si mult peste Intel exceptand cateva fps-uri in jocuri daca iti place sa joci la refresh rate uriase (gen esports).

Nu mai vorbim de cat curent suge Intel ca sa fie relevant..

Rocket Lake din ce am inteles era de fapt gandit pentru 10nm dar fiind presati din toate partile il vor integra tot in 14nm si vor scadea core count-ul la maximum 8 cores. Ryzen 4000 arata din ce in ce mai bine.

Referitor la GPU-urile AMD, nu au cele mai bune drivere, dar daca Navi 2 reuseste sa ofere concurenta, asta nu poate decat sa traga preturile in jos, si poate ne luam 3080 la un pret mai mic


edit: conectorul 12pin pus ca nuca in perete:


rtx.png