Intre TUF si Strix de obicei e diferenta mare de sistem de racire. TUF din cate stiu nu are 0dB (adica nu se opresc de tot ventilatoarele, if that really matters), iar ca bonus Strix mai are si RGB. Nu cunosc exact diferentele dintre Asus 3090 TUF si Strix, dar ce ti-am spus era valabil pana acum.

Hai sa vedem pe paginile lor oficiale: avem mici diferente gen TUF este slot 2.7 si Strix este slot 2.9 (deci are radiatoare mai mari). Also, din cate vad, acum si TUF are RGB. Mai micut si mai neatragator, dar are. Also, cred ca Dual Bios nu ai decat pe Strix (acele moduri 0dB sau Performance de care vorbeam). Suport pentru extra ventilatoare la fel, nu ai decat pe Strix (cel putin din ce vad in poze). Bonus: in general pe Strix vei avea capacitori mai buni, componente mai premium. Eventual better overclocking.

Faptul ca o solutie este cu 3 x 8 pins vs 2 x 8 pins, pe mine ma da un pic peste cap. E diferenta foarte mare de power requirements, si nu inteleg de unde Strix ar avea nevoie de inca 150W. Sau poate, ca si pana acum, Asus prefera sa aiba un "headroom" pentru alimentare. Adicatalea, poate pe cele 2 linii nu primesti chiar 300W, si esti la limita, dar pe 3 linii cu siguranta primesti peste 300W, fara sa "fortezi".

As merge pe Strix, chiar daca e chin sa mai trag un extra cablu. Daca as avea acei bani, desigur.