@Espritus Ai dreptate, milionarii au mult mai multa relevanta, prin creeare de cicluri economice pozitive, locuri de munca, taxe si impozite platite, au un impact urias. O mare parte sunt eroi, dar din pacate nu prea gandeste lumea asa.

Mai ales in Romania, unde daca ai multi bani oamenii se intreaba de unde i-ai furat.

@Se7en Fury de acord. Ma referam strict la o parte din compatrioti, care din pacate, nu au asteptari foarte realiste. Cu 1000 Euro in Romania, dar atentie, cu preturile de acum, e un trai mai mult decat rezonabil. Dar pana acolo nu am trecut nici de 50% din drum.

@razvanrazy nu stiu cum e la capitolul plictiseala, dar de exemplu stiu cateva minoritati care ar renunta la mii de euro pentru 5-700. De exemplu acei profesori izolati de gimnaziu / liceu. 98% din profesorii din Romania ii consider extrem de slab pregatiti, dar sunt si cativa izolati care sunt foarte buni in domeniul lor dau au ales din pasiune sa faca o schimbare pe un salariu de nimic. Eu ma consider norocos ca am avut 2 astfel de cazuri (din atatea zeci de catastrofe deh) in tot parcursul meu.

Si mai e o chestie care ma pune pe ganduri. Sunt si in Romania cateva joburi bine / foarte bine platite, IT / bancar / medical sau chestii de genu ingineresti. Doar ca pentru banii aia si sacrificiile sunt mari. Sa nu mai zic de atatia IT-isti care vezi la o anumita varsta se arunca de pe bloc de la depresie. Se platesc bani pentru specializari, asa e, faci X ani de medicina / politechnica whatever, dar la noi mai frecvent esti platit sa fi high-skilled monkey, adica treburi extrem de repetitive fara nicio interactiune umana. Cum se fac bancuri despre customer service cu indieni in filmele americane, asa o sa se faca in cativa ani cu romanii daca ramane trendul asta.

Poate odata discutam si iluzia asta cu banii din Romania vs strainatate. Da, logic ca Germania e Germania, dar realitatea e cu totul alta. In ciuda problemelor noastre din tara, eu ma gandesc, daca ar fi lucrurile asa cum ar fi, dar sa fie o autostrada noua o data la X ani, si un sistem medical unde te poti duce cu incredere, eu nu m-as muta vreodata de aici. Pentru ca eu cred ca interes de dezvoltare ar fi urias la noi in tara, si salariile bine platite ar fi doar o consecinta intr-un final.