Quote Originally Posted by KurtKnispel View Post
Absolut enervanta placa asta cu PC-urile vieţii. Nu vad de ce mi-as lua un PC echivalent cu XSX (cel putin dublu ca pret, undeva la 1100-1200$) care imi va face constant probleme din cauza proastei optimizari a jocurilor. Faimoasele CTD-uri sau infinitele probleme legate de drivere, si alte buguri suparatoare.

Nu mai amintesc de faptul ca-n cativa ani, PC-ul devine depasit de situatie, caz in care o iei de la capat cu schimbatul componentelor.

E absolut comic cazul RDR2, unde abia un pic peste o treime din userii Steam chestionati aveau un PC capabil sa duca jocul pe recommended. Cat de ipocrit sa fii s-o tii langa cu mustard race, dar tu sa ai de fapt o rasnita de cafea pe post de PC?. https://www.pcgamesn.com/red-dead-re...m-requirements

A, da, ca merita sa ai un PC potent cu care faci (si) lucruri utile, precum proiectare si tot felul de editari muzicale, foto-video, sau analize specifice, de acord, nimic de zis. Dar nu sa cheluiesc mii de euro aiurea pe un sistem, doar pt. jocuri.

Am avut diverse configuratii PC, dar nu ma mai intorc in veci la asa ceva. Consola e la un nivel dedicat anume gamingului, si asta e cauza pentru care stiu sigur ca buzunarul meu va fi mult mai protejat de probleme si cheltuieli inutile.
Daca te joci jocuri de strategie RTS/TBS si vrei precizie in FPS nu gluma aia de gamepad atunci nu discuti fara PC-ul traditional, fara mouse, "consola" e o gluma proasta pe partea asta. Gamepad-ul e bun in RPG-uri si racing games atat.

Costurile sunt asemanatoare un PC next gen aka PS5/XSX costa 500 de euro dar iti trebuie minim 1400 de euro ca sa iei un TV Oled bun gen LG 55CX3LA ca sa te bucuri de jocuri si noile tehnologii.

La PC-ul clasic aka desktop dai in jur de 1500 de euro pe unitatea centrala si 400 de euro pe monitor. Tot pe la 2000 de euro ajungi in ambele cazuri numai ca PC-ul clasic e mult mai flexibil pe partea de jocuri, input mouse/gamepad etc si se poate folosi si pentru lucru.


Eu prefer sa le am pe toate PC clasic, PS5/XSX, etc. Deocamdata astept pentru ca am PS4 Pro, XOX, Wii U.

TV-uri am doua 55 inch OLED/ 50 LCD ambele 4K. Bine LCD-ul l-am luat dupa ce am cumparat PS4 Pro, vroiam 4K, 3D pasiv, Dolby Vision etc.
Bine fanboy de "console" se joaca in general pe niste TV-uri ieftine asta unul dintre motivele pentru care li se pare ca e mai ieftin pe "consola".