Quote Originally Posted by Espiritus View Post
Nici eu nu mi-aș face PC scump, dar daca deja îl ai, nu prea vad motive să îți mai cumperi și Xbox pe lângă.
Sorry de off-topic, dar trebuie sa te contrazic. Trust me, am tot incercat diverse metode prin care sa folosesc PC-ul de gaming in living (el fiind in birou). Am incercat de la Steam Big Picture, pana la stream prin Nvidia Shield (Gamestream). Teoretic am vrut sa ma joc ca pe consola, fara multe batai de cap. Practic, mi-a fost imposibil. Ba te trezesti ca jocul X nu are suport de gamepad, jocul Y desi are suport de gamepad, cere tastatura sau mouse pt. diverse meniuri. Jocul Z vrea Steam, jocul Y vrea Epic launcher... Ba crasheaza, ba iti face popup vreo aplicatie aiurea. Nu mai vorbim de drivers and stuff.

Plus (si aici nu conteaza daca vorbim de Playstation sau Xbox), recent am zis sa-mi joc din titlurile mai vechi cumparate pe Steam. Stupoare, majoritatea nici nu mai merg pe PC-ul meu. Cica e prea nou. Si nu vorbesc de titluri necunoscute... ci de nume precum Burnout (Paradise Ultimate). N-am reusit sa le fac sa mearga neam. Un lucru la care nu-mi imaginam vreodata ca vor ajunge sa stea mai bine consolele, cele unde in trecut era o nebunie sa vii cu backward compatibility.

In fine, as putea sa stau sa scriu o saptamana de cate belele am avut cu "PC de gaming in living". N-are nicio treaba cu a te juca pe consola, chiar daca ii atasezi un gamepad. De la costuri, pana la modul de utilizare. So yeah, eu care deja am PC de gaming decent (i9, 128GB RAM, 2070 Super), si imi voi lua XSX care va fi main console, iar mai incolo voi lua si un PS5 pentru exclusivitati. Si cred ca stiu si pe alti nebuni care prefera fix acelasi lucru. Dar la urma urmei, fiecare procedeaza cum doreste... n-ar trebui sa fie o regula.