Quote Originally Posted by Espiritus View Post
Tu esti un caz marginal. Nu cred ca sunt multi oameni care isi pun 2070 pe PC daca nu se joaca pe el, preferand sa o faca pe consola in living. Na, nu am facut eu vreo statistica, dar ma uit la cunoscuti.
Cu siguranta nu asa face majoritatea... asta e clar. Dar pentru mine, PC-ul de gaming a ajuns ca si PS5-ul. E strict pentru exclusivitati. De exp. am asteptat o tona sa iasa Phoenix Point pe console (eram disperat dupa el, fiind mare fan a tot ce tine de X-COM). Au tot amanat, nici pana acum nu avem nimic. Asa ca, zbang... l-am cumparat pe PC. Also, PC-ul mai are un bonus pentru mine (acolo unde e pus cel mai mult la lucru acel 2070 Super): VR-ul. No offense, am si PSVR, dar mi se pare o mare porcarie (insa nu mai zic nimic, ca iar imi sar fanii in cap).

Dar, aici discutia nu este despre vreun versus, sau cine e cel mai tare. Daca iti permiti, fiecare platforma are avantajele sale. Consola X e mai tare pe multimedia, streaming, etc. (also a big fan XBMC/Kodi here), consola Z poate imi permite sa-mi cumpar jocuri mai ieftine, sau anumite exclusivitati. Consola Y e geniala pt. portabilitate. PC-ul cu ale sale exclusivitati si preturi bune (plus faptul ca pot lucra pe el). Plus VR. Mai adaugam in ecuatie si gamingul pe telefoane si tablete... Eu zic ca pot convietui impreuna, nu trebuie sa se excluda reciproc. Cel putin la mine, nu s-au strans de gat pana acum...