Single post: 3D & 4K Scam - cele mai mari tepe din ultimii 10 ani?

  1. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu daca doar postezi ca un troll sau tu chiar vorbesti serios. 4K e scam? VR e teapa? Camera video isi face treaba nu televizorul? Pe bune, nici nu cred ca are rost sa irosesc timpul pentru a explica fiecare aberatie in parte. Faptul ca tu ai probleme cu 3D-ul sau VR-ul, nu le face tehnologii proaste, ci e o indicatie ca ar trebui sa mergi sa verifici un medic (si nu o spun cu rautate, chiar s-ar putea sa te ajute). Am niste sute de ore in VR fara probleme. Si e normal ca 3D-ul nu mai e asa senzatie odata ce VR-ul a devenit destul de mainstream (si avem deja o calitate mai mult decat acceptabila, iar ca FPS deja de la 90 in sus e destul de OK, multi producatori venind chiar cu peste 120Hz).

    FYI, in ultimele 6 luni a fost aproape imposibil de gasit Oculus Quest (da, VR-ul celor de la Facebook), pentru ca se epuizau stocurile instant. Iar Quest 2 va fi si mai si. Practic se vand ca painea calda, numai in lumea ta e "teapa"... Also, eu lucrez pe monitoare 4K, ma uit la TV 4K... ar trebui sa fiu CHIOR sa nu vad diferenta de calitate si rezolutie intre 4K si 1080p. Si lucrez DTP, CAD, grafica, web design, and so on, unde sunt nevoit sa folosesc calibrator profesional de culori... nu vorbesc despre "mi se pare mie ca se vede mai bine asa" ci despre exact cum trebuie sa fie. Sunt niste standarde de culoare pe care din ce spui tu fie nu le intelegi, fie nu le observi. Dar asta nu inseamna ca nu sunt. Iar diferentele dintre un panou bun, calibrat corect, si unul prost, sau calibrat prost, sunt de la cer la pamant. Nu degeaba gasesti TV de 500 de lei, dar si de 50.000 lei. Acum, daca-l ai pe cel de 500 lei, cu siguranta ce spui tu e adevarat, pentru ca da, totul se va vedea prost pe el. E si motivul pentru care panourile ieftine nici macar nu stiu sa afiseze in chroma 4:4:4 (la naiba, am vazut si monitoare care nu stiu asta, ceea ce e horror - dar pentru office "merge si-asa").

    Tot asa, FIY... "camera mai inapoiata" despre care vorbesti tu ca s-a filmat in trecut, este de obicei o camera clasica cu film pe 32mm. In caz ca nu stiai, din acel amarat de film analog se pot scoate upto 87 megapixeli. Ca idee, 8K inseamna 33 megapixeli... batrana banda inca are suficienta rezolutie chiar si pentru viitor. Deci cade si ideea ta cu filmul mai vechi care se va vedea prost pe 4K/8K. Poate cine stie, daca l-ai luat .mkv de pe undeva si s-a pierdut ceva la conversie. Sau poate nah, nu a fost digitalizat cum trebuie.

    Si la final cred ca ai pus capac cu demonstratia la God of War. Daca tu chiar nu vezi diferentele, inseamna ca iti trebuiesc ochelari. Sau un monitor/TV mai bun. Sau ambele... Oricum, nu e cel mai bun exemplu (nu cred ca God of War a fost gandit sa ruleze 4k nativ, cu texturi si toate cele in 4K - pentru simplul motiv ca PS4 Pro nu ar fi putut randa asa ceva), dar atasez un screenshot din filmuletul tau, care cred ca spune suficient.

    P.S. Sincer, nu stiu de unde le scoti. Mai ales la ore d-astea. Oare stai asa, si te intrebi: "Buei, oare ce sa mai trollez azi?"
    Attached Images Attached Images 2020-10-09_070118.jpg