Quote Originally Posted by MonkY View Post
Asta e o chestie super naspa... Cu siguranta nu vor folosi SLC-uri, si la cat de mult cache se va face pe SSD-ul acela, ma indoiesc ca va rezista mai mult de 3 ani. Si asta asa, cu un mediu timp de gameplay. Stiu, as spune ca nu-i bai, or sa apara M.2-uri mai mari, jucam doar de pe expansion. Doar ca am inteles ca tot ce tine de cache and stuff, se face doar pe main M.2. Daca acela moare, ce se va intampla?
Hai man, ce naiba ca nu e chiar asa mega tragedie.
Nu cred ca au zis ce SSD folosesc, dar sigur e ceva de generatie mai noua - iar astea de generatie mai noua sunt garantate intre 200 TBW si 1000 TBW - daca luam o medie de garantare a 500 TBW (TB written - desi tind sa cred ca va fi mai degraba o garantare a 1000 TBW) si scriem zilnic cate 600GB pe SSD-ul intern (practic imposibil as zice sa umplem efectiv toata memoria interna zilnic), la un calcul simplu tot ar tine ~1.5 ani inainte sa "crape".
Daca mergem pe 1000 TBW deja tine 3 ani.

Dar la o folosinta normala, eventual putin forjat la inceput (ca la orice lucru nou) dupa care revenind la normal cu un joc de ~200 GB pe saptamana in medie inseamna ~10 TB pe an. Deci ajungi la acel minim 200 WTB in 18 de ani (luand in calcul si forjarea initiala). Daca deja discutam de 500 sau 1000 TBW deja e SF.

In my case, cred ca ma va tine si 100 de ani - am luni intregi in care nu instalez niciun joc pe PS si nu vad sa se schimbe lucrurile cu noua generatie, mai ales la ce preturi vor avea la jocuri.