Nu stiu ce calcule ati facut, dar sa zicem ca PS5 SSD e rated 700TBW.
Sa zicem ca un joc are 90GB + 10GB patchuri (nu toate jocurile sunt COD la spatiu, 90GB e o medie rezonabila)
700TB in binar sunt 716800GB.
716800GB / 100GB = cate 100GB instalati de 7,168 ori.

Toata libraria PS4 are aprox. 4000 jocuri. Aveti 4000 jocuri acasa? 1000 ? Nu cred, cei mai infocati au in jur de 100.
Sa zicem ca aveti 100 jocuri. De cate ori le stergeti si reinstalati pe toate? As zice de 2 ori. Ati scris ~20TB pt asta.
Stream-ul se face in RAM, screenshoturile si save-urile sunt insignifiante.
Cam 90% din utilizarea SSD-ului va fi citirea, nu scrierea.


Swap-ul de sesiuni active de jocuri nu inseamna ca se scrie in SSD tot jocul.
In cel mai rau caz se goleste intreg continutul memoriei RAM pe SSD, dar ma indoiesc ca ai nevoie sa muti toate asset-urile, ca deja le ai pe SSD.
Aici sunt clar niste optimizari facute de inginerii Sony, compresia datelor etc.
SSD-ul nu isi putea gasi un mediu mai nestresant decat intr-o consola.
Nu ai antivirus, nu ai Windows si alte sute de servicii third party care sa-ti scrie in SSD varii prostii, nu muncesti pe consola, nu descarci torrente samd.
Mai pui si Over-Provisioning, TRIM la socoteala si poti sa stai linistit 10 ani.


SSD-ul PC-ului meu are 8 ani, lucrez si ma joc pe el si am abia 11TB folositi.

Nu stiu ce experienta aveti voi, dar eu-mi amintesc sa mi se defectat vreo electronica de cand ma stiu, in afara de HDD-uri. Acolo am pierdut vreo 7-8 bucati in 20 ani, deci long live SSDs, si tineti-va save-urile in cloud, ori faceti backup manual.


Singura problema e ca, daca SSD-ul se defecteaza (din orice alte motive in afara de wear and tear), nu poti sa-l inlocuiesti.
Sa speram ca nu va fi cazul.

E unul din motivele pentru care nu am sa inteleg niciodata logica de a face preorder la ceva. Vedeti cazul RTX3080 cu MLCC/SP-CAP de proasta calitate. Cu ce s-au ales acesti cobai? Cu un driver Nvidia care limiteaza frecventa maxima atinsa de GPU. Felicitari!
Nu va mai bateti joc de banii si timpul vostru.