Sunt si cifre umflate, dar nimeni nu vrea sa ia o forma nasoala, cu probleme la plamani de durata, iar cei cu comorbiditati (chiar si tineri, sunt multi cu diabet) sa stea la coada la ATI. Sunt absolut convins ca asta nu e numarul real, sunt x5-10 asimptomatici nedetectati, iar cei detectati, cum sa fie detectati cand multe spitale din Romania nici nu au cum sa faca teste de covid la ora actuala?

Legat de scoli. Cred ca bunicii / apropiatii copiilor trebuie sa inteleaga riscul. Eu nu pot sa zic ca am stat atatea zile in casa ca sa protejez batranii. Da, suna nobil si minunat, dar sa fim seriosi, marea majoritatea batranilor nu vor sa stea in casa, nu tin cont de nicio masura, nu poarta masca, unii nici in magazin, ce sa mai vrei... Familia trebuie sa aleaga, da il trimit la scoala si imi asum riscul, sau nu, sunt in familie comorbiditati, nu vrem sa riscam, il educam noi pe copil pentru ca online nu doar ca e slaba calitatea e jale. Profesorii au pierdut orice control. Si la urma urmei, macar cei de clasa 1-2-3 sa mearga sa invete macar sa scrie si sa citeasca, ca deja tara e plina de analfabeti.

Eu am mari dubii ca inchiderea scolilor afecteaza cresterea raspandirii. Una e pe stadion, si alta e la scoala / munca, cand se infecteaza cineva, poti indentifica persoanele care trebuiesc testate, sa opresti viteza de crestere.

Din ce am aflat eu pana acum despre Covid, poate alti colegi pot confirma / infirma ce spun:
- Aproape 80% sunt asimptomatici
- Din cei infectati, asimptomatici sau nu, rata de infectare covid e de aprox. 1/4 persoane (cu expunere prelungita) la 80% din oameni. In schimb undeva la 10-20% sunt super-spreaderi. Ei pot elimina cantitati mari de virus chiar si la distante de 2-3 metri.
- Rata de mortalitate cand esti depistat pozitiv nu e de 3-4%, sunt o multime poate chiar x10 mai multi oameni care au avut simptome super usoare si nici n-au realizat ca au/avut covid. Din cei testati, au fost cei care ori au probleme de respiratie majore, ori au pierdut gustul si mirosul.
- Undeva la 10% se vor confrunta cu 5 zile / o saptamana in care simptomele se inrautatesc constant, dupa se recupereaza destul de rapid. In schimb multi raman cu o tuse luni de zile si dificultati in a respira adanc.
- Sunt multe indicii ca puratul mastii nu neaparat opreste raspandirea, ci reduce cantitatea de virus, facand simptomele mai usoare.

Pe scurt: sanse mari sa fim asimptomatici, dar aproape sigur cineva din familie / apropiati va simti simptome majore. In cazuri cu comorbiditati, varsta inaintata, exista risc real de terapie intensiva sau mai rau...

LE2: nu va mai luati dupa mass-media, indiferent de sursa. Informati-va de la apropiati cel mai bine. Chiar daca lumea va incurajeaza sa aveti imunitate crescuta, cunosc personal oameni de 25 care in forma fizica excelenta au avut covid, nu s-au internat, dar 5 zile a fost calvar. Daca simptomele de inrautateau, sigur ajungeau la spital. E 50% loterie 50% imunitate.