Alex Khan, hotaraste-te, ca eu nu inteleg ce vrei. Daca oamenilor le este frica sa iasa din casa ce rost are lockdown-ul? Ca tu asa spui, ca horeca oricum are de pierdut, ca oamenilor le este frica sa iasa. Deci lockdown-ul e inutil in cazul asta. Dictatura medicala? Eu sunt de acord, cu doua conditii.

Unu: sa fie respectata clar si cu jandarmerie pe strada si amenzi fara discutie.
Doi, fiind dictatura medicala sa mi se spuna clar si pana cand va dura, adica pana cand gasesc vaccin sau ceva. Altfel se va transforma in dictatura pe bune pe termen nelimitat, esti sigur ca vrei asta?

La asta se rezuma tot, cred eu, sa stim CAT va dura. Si, dupa cum bine stiti, nimeni nu stie, nici cei mai smecheri cercetatori. Si, daca nu esti momentan direct afectat, e usor sa arunci - sa se inchida tot! Poate poti lucra de acasa (cum pot si eu si multi altii). Dar multi nu poti, sunt in alte domenii. Acum nu esti afectat, dar vezi ca toate sunt conectate, sa vezi cum va fi cand peste 3-4 luni iti zice angajatorul (daca esti angajat) ca esti concediat. Sau nu mai ai clienti deloc (daca esti firma). Sunt tare curios daca si atunci o sa fii pe idea ca "da-o dracului de economie, sanatatea conteaza".

Ah, inca o chestie, indiferent ce masuri se iau, lockdown sau nu, orice, va asigur ca 100% vom lua toti boala.