Pai e foarte simplu. Pentru ca sunt marketate a fi console 4K, dar nu vad, momentan, niciun joc care sa ruleze in 4K (rezolutie fixa de 3840 x 2160).

Daca ei marketau aceste console ca fiind up to 4K, nu cred ca se supara nimeni daca rulau toate jocurile in 1600p.
Dar de fapt pana si current gen au fost marketate la fel de prost si jocurile care au rulat in true 4k se pot numara pe degetele de la o mana (adunate, pe ambele console), atunci e reclama falsa.

Si da, pretul este normal sa reflecte calitatea si sa nu ne asteptam la cine stie ce, dar ei in continuare pe site-uri au mentionate jocuri care merg in 4K cu 60fps, ceea ce este fals - rezolutie dinamica nu este egal cu joc in 4K cu 60fps.
Iar consolele astea nu vor duce in 4K cu 60fps alte jocuri inafara de side scrollers 2D sau FIFA (desi cred ca si ala va avea rezolutie dinamica).

Pot intelege ca nu va deranjeaza lucru asta, pentru ca stiu ca nu toata lumea observa diferentele astea, dar nu pot intelege de ce vi se pare normal sa fie asa, din moment ce asta este efectiv selling point-ul lor, de 4K gaming

Asta nu inseamna ca nu voi achizitiona consolele, dar este normal sa ne plangem de lucrurile care nu ne convin, nu doar sa le acceptam, ba chiar sa le si ridicam in slavi ca fac ei ceva super tare.

Am dat mai multe detalii aici, ca sa nu duplic informatia, dar toate aceste artificii sunt foarte nasoale pentru noi, pentru end user, dar impachetate ca sa para mana lui doamne doamne care ne-a fost pusa pe cap.