Quote Originally Posted by MonkY View Post
Atunci ramai la cei 100Mbps, ce sa zic? Routerul respectiv, indiferent de viteza, e o relicva... dar daca spui ca e suficient, atunci nu pot comenta. Insa e foarte posibil ca el sa aiba pierderi, nu neaparat cablul. Poti testa asta conectand direct calculatorul la provider, fara router. Daca fara router nu ai issues, atunci el era de vina. Daca ai in continuare, atunci e cablul. Or both.

Cablul de internet, mai ales in cazul tau care esti pe 100Mbps, foloseste doar 4 fire din cele 8. Also, daca e de slaba calitate, daca nu e ecranat, daca e "mancat" de timp (ros de soareci, pasari, etc.), atunci va fi extrem de usor influentat (de campuri magnetice, campuri electrice, temperaturi prea mari, temperaturi prea mici, ploaie, uv, etc.). De aceea si ai probabil issues doar in anumite momente. De aceea cablurile de exterior sunt ceva mai speciale (si costa mai mult)... si merita sa ti-l schimbe providerul, nu tu.

Bafta!
Multumesc!

Cam asta voiam sa aflu, eu sunt multumit de viteza, de router nu am avut nicio parere insa il voi schimba de BF, mai ales ca ai spus ca este posibil ca el sa cauze. O sa fiu oricum cu ochii pe oferte si o sa imi iau unul mai bun. Cablul arata ok insa mufa este dezastru, trebuie sa gasesc vreun mester sa-mi schimbe mufa .