Single post: PlayStation 5 - pareri, impresii, recenzii

  1. #1 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Thumbs up PlayStation 5 - pareri, impresii, recenzii

    Cateva impresii pana acum:
    Consola e mare si grea. Foarte mare si foarte grea. E greu de tinut cu o mana, iar partea lucioasa este efectiv un magnet pentru praf si arata foarte nasol. Efectiv am dat jos folia in care era infasurata si in secunda 2 era plina de praf

    Controller-ul se simte muult mai bine in mana, foarte asemanator cu cel de Xbox. Chiar si joystick-urile au acel cauciuc cu textura pentru grip mai bun, astfel ca nu mai e nevoie de ciupercuta de cauciuc cum foloseam pe PS4.

    OS-ul este ok, dar mi se pare destul de limitat. Nu am reusit sa vad viteza de download sau sa intru in meniul de downloads, ca sa vad ce am in queue , desi dadusem la download vreo 8 chestii.

    Family sharing-ul este mult mai usor acum

    Pe partea de jocuri, am testat doar Days Gone si celebrul Astro.

    In Days Gone avem tot timpi foarte mari de incarcare pana intra in meniu si apoi pana intra in joc. Dar jocul se misca excelent, cred ca 60fps constant si nu mi s-a parut sa vad vreun frame drop cat am alergat pe harta cele 5 minute.
    Aici nu avem niciun feature nou de la controller si mi s-a parut putin dezamagitor faptul ca nu a intrat vibratia cand am ajuns cu motorul pe pamant, dar nah, asa e facut jocul

    Apoi am intrat in Astro unde...m-a dat pe spate inca din meniu, de cand iti arata features de la controller. Acele triggers sunt foarte misto facute si chiar trebuie sa apesi mai tare ca sa ajungi la capat
    In joc efectiv, e genial felu in care vibreaza si se aude prin difuzorul controller-ului, fiecare suprafata pe care calci, fiecare pas

    Sper doar sa implementeze cat mai multe features in cat mai multe jocuri, nu doar 1st party, pentru ca este ceva cu adevarat game changing.

    Also, am facut transfer de pe PS4 la save games, users si puteam transfera si jocuri - pentru asta a trebuit doar sa am ambele console legate la acelasi internet si a durat undeva la 5 minute sa termine transferul.
    Ca fapt divers, trofeele nu s-au transferat - pentru asta a fost nevoie sa intru pe PS4 la tophies si sa dau manual sa le urce in cloud.

    Btw, am vazut setari pentru browser in settings, dar nu am vazut browser pe consola (stiam ca nu are) si am vazut ca la captura poti salva pana la 1h, dar nu mai stiu daca maxim 1080p 60fps sau aveau si ceva 4K...

    Am facut si Unboxing
    Attached Images Attached Images playstation-ps5.jpg