Salut, am primit si eu consola de la Orange astazi.
Primele impresii dupa 4 ore sunt urmatoarele:
- configurarea initiala foarte usoara
- consola e foarte silentioasa, nu se aude deloc.am jucat doar Astro, Pubg si Rainbow Six. Sunt curios sa joc ceva mai solicitant sa vad daca se aude
- UI-ul alambicat, greoi ca logica, cu multe submeniuri (poate m-am obisnuit cu stilul apple sau cu ps4 prea mult)
- hdd-ul extern (un seagate expansion ps4 de 2tb) a functionat din prima, fara freeze, fara pb
- transferul datelor si al conturilor a functionat usor, cu exceptia transferului jocurilor via wi-fi de pe ps4 pe ps5 care e greoi, am preferat sa le trec pe hdd extern si le folosesc asa.
- adaptorul original (astro) pt Astro a40 si mixamp funtioneaza perfect, practic in el intra cablul hdmi din ps5 si iese un cablu hdmi spre tv si un optic spre mixamp. Sunetul este la fel de bun ca pe ps4 sau poate peste. Nu am folosit 3d audio, doar dolby. Pentru mine e important sa comut intre game si party din “robinetul” de pe mixamp.
- controller-ul e superb, e mai greu fata de ds4, am vazut ca acum suporta update firmware, vedem cum se comporta in timp.
- spatiul de stocare e infim pt jocurile de azi.
- imaginea e buna (imi pare mai colorata, mai bright), nu am modificat nimic la tv (am un Sony xf9005)
- jocurile se misca mai stabil, cu framerate constant (pubg)
-hdd-ul extern poate fi plimbat intre ps5 si ps4 ( am mai adunat jocuri de pe hdd-ul ps4)
- te poti loga pe ps5 si pe ps4 cu contul tau in acelasi timp
Ramane sa mai revin cu impresii.