Primele impresii dupa 3-4 ore cu PS5:

Pro:
- Fie si doar un 'DLC', consola a venit day one cu un exclusiv nou, Spiderman Miles Morales care este un tech demo execelent pentru PS5.
- Mie personal imi place cum arata consola, dar asta tine strict de gustul fiecaruia.
- Controlerul este fabulos, sunt foarte aproape sa spun ca imi place mai mult decat cel de Xbox Series X and that's something .
- Partea de UI imi place destul de mult, totul este fluent si rapid, mai lipsesc few shortcuts here and there (pana o stingi dai 3-4 clicks).
- Imi place cum este integrat noul PS Store, it looks nice.
- Dupa 2 ore si jumatate de Spiderman MM, consola este efectiv rece si silentioasa.
- Spiderman MM arata fabulos in modul 4K/quality, am petrecut aproape 1h facand poze . Nice... RTX, experienta next gen adevarata.

Cons:
- Nu stiu cum au reusit ca din interfata aia minunata de la Trophies au facut-o sa arate ca dracii aia, iconitele de la jocuri mici de tot si urate.
- M-am speriat cand am bootat Spiderman de pe disc zic hopa, s-a intors elicopterul, dar a incetat repede.
- Faptul ca la instalare, a trebuit sa stau sa citesc 'asa nu' inainte sa o folosesc, nu cablu, nu standby, nu aia, nu ailalta. Cam multe workarounds chiar si pentru o consola noua. Sunt convins ca toate se vor rezolva prin updates dar momentan reprezinta un minus.