Da, am si eu un post de cumparare la un pret mai mic decat cel din magazin pe OLX.

Am avut o experienta interesanta, cu peste 50 de mesaje - cativa "vanzatori" foarte suparati care m-au injurat, luat la misto etc., dar in schimb lucru la care ma asteptam mai putin, o majoritate de oameni care au fost foarte incantati de atitudine, unii au laudat initiativa, unii au facut la fel si au urmat sa posteze si ei anunturi de cumparare la pret mai mic si mesaje mai mult sau mai putin ironice sau cinice, ca un fel de protest impotriva unor astfel de "comportamente" si practici de piata (ca la piata )
Pe multi chiar i-a ajutat sa vada ca exista si altii oameni care gandesc la fel si ca nu sunt singuri si chiar daca am schimbat doua vorbe s-au simtit mai bine ca le face mai usoara asteptarea pana la un eventual viitor stoc, asta mi-au scris.

Adica ceva similar dar ca o frantura din ce face forumul consolegames Unde gaesti oameni cu pasiuni similare si poti schimba pareri, lucru care te poate face sa te simti mai bine, ca nu esti singur. Iti poti valida o parere.
Unii dintre ei nu acceseaza forumuri ca acesta din diverse motive, timp etc si au contact in mare parte cu oameni ca cei care vand la supra-pret. Si tot incerca si se cumuleaza tensiuni si frustrari.

Deci despre asta e vorba, ca e mai putin important daca reusesti sa atragi un vanzator cu un astfel de anunt, e putin irelevant vazand cum e piata acum. Dar multi au postat astfel de anunturi, cu pret mai mic decat cel din magazin, unii chiar pretul din magazin, ca forma de protest mai mult decat orice altceva, in timp ce asteptam rezultatul la asa zisa tombola Altex, si speranta in stocuri anul asta...desi mici etc.

Daca nu, in timp ce asteptam stocuri viitoare pentru la anul cine stie cand (posibil cu o situatie similara cu bataie pe stoc mic), ne uitam la ceilalti care au fost norocosi, ii felicitam incercam sa impartasim bucuria dar in acelasi timp incercam sa postam poate anunturi de cumparare cu preturi care sa combata preturile absurde ale celorlalti si practicile defecte, in semn de protest.