Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
...Parca vad ca apoi te vei plange ca-i slab internetul de la Digi.
...
15 ani am avut net de la o firma de cartier si totul era PERFECT, P-E-R-F-E-C-T, pana in august cand probabil au schimbat ceva la infrastructura. Aveam un router care probabil a costat 50lei si mergea totul impecabil, in jocurile online era NAT OPEN mereu si aveam un ping extraordinar, 40-80 ms. Nu m-a deranjat niciodata viteza de 100Mpbs, nu am avut o problema sa las consola deschisa cateva ore ca sa mi se downloadeze un joc iar orice streaming Netflix/YouTube mergea perect in 4k.
Daca nu ar fi avut incidentul recent, probabil eu eram multumit cu acea firma de cartier si in urmatorii 15 ani.

Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
Totodata, cu referire la Double-Nat, se pare ca dumneata n-ai inteles exact ceea ce inseamna CGN la RDS, te rog sa te interesezi ca sa nu dai banii pe un alt router si sa te trezesti cu aceleasi probleme de Double-Nat sau Nat Moderate.
Prima data am auzit despre CGN la postul tau de acum cateva zile. O sa le mai dau un apel sa vad daca pot dezactiva dracia asta. Am citit despre el pe wikipedia si vreo 5 pagini dintr-un thread al unui forum autohton unde era crticat/aplaudat. Pe Wiki mare lucru nu am inteles, majoritatea termenilor era necunoscuta.

Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
PS: pentru anumite chestii, ideal ar fi sa bagam mana mai adanc in buzunar si sa cumparam aparatura de calitate, daca vrem si experienta de calitate. Altfel, sunt doar bani aruncati in vant. Vei cumpara acum o “petarda” de aparat, peste 2 luni nu vei mai rezista si il vei schimba si tot asa, pana vei ajunge la bani dati in vant si tot cu aparate proaste. Bani care cumulati, te-ar fi scutit de stres prin cumpararea unui aparat serios.
Nimic mai adevarat insa avand in vedere ca la mine cu aparatura actuala, acel router de 50 de lei, era totul Perfect, Supercalifragilisticexpialidocious, nu aveam nevoie de mai mult. La mine nu era problema de aparatura, ci de infrastructura lor sau ce problema au avut recent.
Iar acum, iti dai seama ca nu imi convine sa sa dau bani in plus pe un router cu nu-stiu-ce functii de forwarding si alte artificii, sa am trei aparate de internet in casa, toate din cauza Digi dar voi fi nevoit sa o fac si o voi face, trebuie sa gasesc o solutie!


Ma simt ca un batran care era foarte multumit de vechea lui Dacia 1100 si era totul perfect, nu simteam nevoia si nu as fi dorit mai mult. Legea s-a schimbat si din cauza poluarii nu am mai putut s-o folosesc iar acum am un X5 care imi creaza o gramada de batai de cap si nu am niciun beneficiu fata de vechea Dacie, tot la piata si la casa de pensii ma duc cu ea, astea sunt nevoiele mele.