Nu stiu daca neaparat Digi sunt de aratat cu degetul aici. IPV4 este pe ultima suta de metri, in sensul ca, usor usor se epuizeaza IP-urile disponibile datorita, in special a extinderii “world wide” a internetului, iar IPV6 este inca in fasa si sunt destule de pus la punct.

Fiecare provider de internet, cumpara o clasa/mai multe clase de ip-uri. Asa este si in cazul RDS-ului. Din pacate, s-au cam epuizat si la ei si de aici a aparut CGN-ul care, in principiu, permite alocarea unui ip extern mai multor clienti. Tocmai de aici apare acel Double-Nat pentru ca, routarea nu se mai face doar prin routerul lor ci, mai are loc o routare unde dumneata nu ai acces.

Teoretic, asta se poate rezolva sunand la ei si explicandu-le clar ca dumneata ai nevoie de IP extern routabil. Acum, daca dai de vreun batut in cap sau de vreunul care o sa-ti recomande serviciul IP fix pentru asta, se numeste ghinion si ori stai tare pe pozitii si te certi cu individul, ori inchizi si cauti alt reprezentant mai... maleabil.

Referitor la router, daca dumneats esti multumit cu cel de 50 RON, nu ma pot pune eu contra. Nu-ti fac eu bugetul si nu sunt eu in masura sa-ti spun cum sa-ti cheltui banii. Cert este ca la un moment dat, vei ajunge oricum sa faci ce am spus eu, vei vedea

PS: uite aici un topic interesant vis-a-vis de CGN - https://forum.softpedia.com/topic/10...at-cgn-la-rds/, vezi daca la dumneata chiar e vorba de asa ceva.

Sent from my iPhone using Tapatalk