Single post: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #628 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Am rezolvat problema, se pare ca permanent!

    Le multumesc inca o data celor care m-au ajutat!

    O sa postez aici solutia pentru cei care intampina sau vor intampina aceasta problema cu Double-NAT, NAT Moderat.

    Am facut la ei o sesizare pe site iar ulterior am primit un mail in care scria sa activez DDNS. DDNS ar trebui sa faca ceea ce a spus JohnnyUSA si asta le-am scris si lor ulterior la indemnul ca problema ar fi rezolvata daca activez aceasta functie:


    DynamicDNS-ul inseamna ca mi se atribuie un nume de tip .go.ro ip-ului meu extern (86.120.242.53). De exemplu: teodor.go.ro se va translata in 86.120.242.53. La ce m-ar ajuta aceasta chestiune in problema cu Dublu-NAT?
    Dupa ce le-am scris aceasta chestiune m-a sunat acel consultant care se ocupa de sesizari, era foarte amabil, si mi-a explicat ca atunci cand cand activez aceasta functie, pe langa chestiunea specificata de mine mai sus, ma va ajuta si cu problema mea de Dublu NAT / Moderat.

    Am facut ceea ce mi-a spus, am activat acest serviciu dn contul meu Digi si i-am atribuit un nume, in cazul meu a fost numeprenume.go.ro

    Am tot facut aseara teste si pare totul perfect, am NAT OPEN si in jocuri, gaseste jocurile mai rapid si pare ca functioneaza corespunzator. Sper sa nu mai intampin vreo problema. Am restartat consola si router-ul de cateva ori, mereu se pastreaza NAT OPEN. Stiu ca era un coleg caruia ii apareu problemele respective dupa restart.

    Inainte cand scriam in google What's my IP, imi afisa un IP diferit fata de cel afisat in router. Acum de fiecare data sunt identice!
    Attached Images Attached Images dsc_0267.jpg dsc_0264.jpg dsc_0265.jpg dsc_0266.jpg