Quote Originally Posted by stefan.theodor View Post
nu ii chiar asa, am sunat la banca si mi-a zis ca banii au fost luati deja, sigur nu au facut-o intentionat, dar faptu ca am platit ceva ce deja teoretic se stia ca nu mai exista pe stoc si nu am cum sa primesc, e greseala lor, pe care ar trebui sa si-o asume, nu ca vezi doamne in 3 zile lucratoare maxim iti dam banii inapoi
In extrasul de cont îți apare ca procesata plata sau nu (apare încă în pending) ?

Altfel e ca la rent-a-car. Banii ți-i iau de pe card dar defapt sunt blocați în pending transaction pe perioada închirierii plus câteva zile după până când sunt deblocați. In cazul ăsta nu e nici vina orange, nici a băncii dpdv bani luați. Probabil nu au ordering-ul sincronizat și au luat mai multe comenzi decât stoc dar la toate banii sunt în pending. Orange vor aproba de partea lor pt câte au în stoc (și abia atunci plata va putea fi considerată procesată), și unor ghinioniști li se va debloca suma și rămân fără consolă - pt că nu au avut stoc și softul lor nu face față la 100 de comenzi într-un minut pt același produs. Cam nici un soft de ordering nu prea e atât de șmecher în ziua de azi.